Aktarmalı Uçuşlar Hakkında 12 Soru ve Cevap

Hayalinizdeki şehri keşfetmek ya da işle ilgili bir görevi gerçekleştirmek için yurt dışına çıkacaksınız; uçak biletlerine bakmaya başladınız… Bu süreçte uçak bileti arama motorlarında ve hava yolu şirketlerinin web sitelerinde, direkt uçuşların yanı sıra transit uçuşların yani aktarmalı uçuşların da sunulduğunu görebilirsiniz. Gitmek istediğiniz şehre direkt mi, yoksa aktarmalı mı gideceğinizin kararı ise bazı detaylar hakkında bilgi sahibi olmanızla ilgili. O halde kararınızı verme aşamasında size yardımcı olalım. İşte, aktarmalı uçuşlar hakkında bilmeniz gerekenler:

1. Aktarmalı Uçuş Nedir?

“Transit uçuş” olarak da bilinen aktarmalı uçuş, en basit anlatımla ulaşmak istediğiniz şehre yaptığınız yolculuk sırasında belirtilen havalimanında uçak değiştirmektir. Örneğin İstanbul’dan San Francisco’ya giderken Londra’da aktarma yapılabilir. Bu durumda İstanbul’dan uçağa bindiğinizde Londra’da inmeli ve sizi San Francisco’ya götürecek olan diğer uçağa binmelisiniz.

2. Aktarmalı Uçuş Nasıl Yapılır?

Transit uçuş yapmadan önce ve uçak değiştirme sırasında bilmeniz gereken detaylar hakkında bilgi sahibi olduğunuz takdirde işiniz çok daha kolaylaşır. O nedenle önemli aşamaları sırasıyla anlatmakta fayda var.

  • Transit uçuş öncesinde yapmanız gereken şey elbette ki check-in.
  • Check-in yaptıktan sonra kontuardan biletinizi alabilirsiniz. Eğer varış noktasına yapacağınız tüm uçuşlar aynı hava yolu şirketiyle olacaksa kalkış noktasındaki kontuardan diğer uçuş kartlarınızı da alabilirsiniz.
  • Ardından güvenlik ve pasaport kontrollerinden geçerek uçağınıza binebilirsiniz.
  • Aktarma noktasında uçaktan indikten sonra transit yolcu alanından geçerek ikinci uçağınıza binmek için güvenlik kontrollerinden geçebilirsiniz.
  • Dikkat: Eğer aynı hava yolu şirketiyle uçmuyorsanız ya da uçtuğunuz firmalar arasında bagaj anlaşması yoksa bagajınızı almanız gerekebilir. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi “Aktarmalı Uçuşta Bagaj Transferi Nasıl Yapılır?” başlıklı bölümde paylaştık.

3. Aktarmalı Uçuşlarda Online Check-in Yapılır mı?

Online check-in hem yolcular için bir pratiklik sağlayan hem de kontuardaki yoğunluğu önlemek adına oldukça önemli bir işlem. Ve evet; aktarmalı uçuşlarda online check-in yapabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta, her uçuş için check-in işlemini gerçekleştirmek. Eğer farklı hava yolu şirketleri ile uçuş gerçekleştiriyorsanız bu şirketlerin web sitelerinden check-in yapabilirsiniz. Bu arada online check-in yapmak için sistemin açılması gerekiyor ve check-in’in açıldığı süre; uçuşun yurt içi, yurt dışı uçuş olmasına ya da hava yolu firmalarına göre değişebiliyor. Bu nedenle ilgili hava yolu firmalarının web sitelerinden online check-in ile ilgili bilgi almakta fayda var.

4. Aktarmalı Uçuş Neden Yapılır?

Evet, kabul etmek gerek ki transit uçuşlar, direkt uçuşlara göre daha meşakkatli. Durum böyleyken aktarmalı uçuş neden yapılır?

Birinci neden elbette ki kalkış ve varış noktası arasında direkt uçuş olmaması. Örneğin Trabzon’dan Amsterdam’a gitmek istiyorsanız İstanbul aktarmalı olarak uçmanız, yani İstanbul’da uçak değiştirmeniz gerekebilir.

Transit uçuşların tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise ucuz uçak bileti bulmanın yollarından biri olarak görülmesi. Aktarmalı uçuşlar sayesinde direkt uçuşlardan çok daha uygun fiyatlı biletler bulabilirsiniz. Yani “Aktarmalı uçuşlar daha mı ucuz?” sorusunun cevabı çoğunlukla “evet”tir. Fakat bu durum elbette değişiklik gösterebilir. Aktarma yapacağınız ülkede çok kısa bekleme süresi sunan veya indirim döneminde olmayan kaliteli hava yolu firmalarında, transit uçuşlar için direkt uçuşların bilet fiyatlarına yakın meblağlar ödeyebilirsiniz. Diğer bir deyişle “Aktarmalı uçuşlar neden pahalı?” sorusunun nedenleri farklı olabilir.

5. Aktarmalı Uçuşta Vize Gerekli mi?

Gitmek istediğiniz şehre çok uygun fiyatlı uçak bileti buldunuz, fakat uçuş aktarmalı. Bu noktada aklınıza takılan en önemli sorunun transit uçuşların vize isteyip istemediği olduğunu merak edebilirsiniz.

Eğer final destinasyonunuz yani varmak istediğiniz ülke vize istiyorsa elbette ki o ülkenin vizesini almalısınız. Fakat bazı ülkeler, aktarma sırasında ülkenin havalimanına indiğiniz için de sizden transit vize isteyebiliyor. Aktarma yapmak için kullanılacak bazı ülkeler ise transit uçuşlarda vize istemiyor. Böylece vize almakla uğraşmıyorsunuz. Kısacası “Aktarmalı uçuşlarda transit vize alınmalı mı?” sorusunun cevabı hem evet hem hayır. Aktarma yapacacağınız ülkenin vize kurallarını en sağlıklı şekilde konsolosluklardan ya da ülkenin resmi vize başvuru merkezlerinden öğrenmenizi öneririz.

6. Transit Vize Nedir?

Transit vize, sadece aktarma yapacağınız havalimanında geçerli olan yani havalimanı sınırları dışına çıkma konusunda size izin vermeyen vizedir. Transit vize kuralları ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere transit vize isteyen ülkeler arasındadır.

Bunun yanı sıra bazı ülkeler, aktarmadan sonra da aynı hava yolu şirketi ile uçuş gerçekleştiriyorsanız ve bağlantılı uçuşlarınız arasındaki süre 12 saati geçmiyorsa vize istemeyebilir. Fakat bu durumda -aktarma yaptığınız ülke vizesiz değilse- kesinlikle havaalanının uluslararası sahasından çıkamazsınız. Yani eğer hava yolu firmaları arasında bagaj transfer anlaşması yoksa ve pasaport kontrolünden geçip ülkeye giriş yaptıktan sonra kontuara gidecekseniz bu durumda vize almanız gerekir. Aktarmalı uçuşlarda dışarı çıkmak, ancak o ülkeye ait vizeniz olduğunda mümkündür.

7. Aktarma Yapacağınız Ülkeye Vizeniz Varsa Yine de Transit Vize Almalı mısınız?

Toronto aktarmalı olarak Havana’ya uçmak istiyorsunuz. Kanada’nın transit vize almanız gereken ülkelerden biri olduğundan bahsetmiştik. Fakat eğer zaten Kanada vizeniz varsa bu durumda transit vize almanıza gerek kalmaz. Vizeniz sayesinde havalimanında aktarma yapabilir, hatta uçuşlarınız arasında uzun bekleme süresi varsa dilerseniz havalimanı dışına çıkıp şehri bile gezebilirsiniz!

8. Aktarmalı Uçuşta Havalimanı Dışına Çıkmak Mümkün mü?

Neden olmasın! Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen bir ülkede aktarma yapıyorsanız bu durumda, havalimanından çıkıp o ülkeyi keşfedebilirsiniz. Örneğin Sırbistan aktarmalı olarak Karadağ’a gitmek istiyorsanız Sırbistan bizim için vizesiz bir ülke olduğundan havalimanı sınırlarından çıkabilirsiniz.

Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi transit vizeyle ya da giriş için vize isteyen bir ülkenin vizesi olmadan havalimanının uluslararası sınırlarından çıkmak mümkün değil.

9. Aktarmalı Uçuşta Bagaj Transferi Nasıl Yapılır?

Eğer kabine alacağınız el valizinizin yanı sıra kontuara bırakacağınız bir başka valiziniz daha varsa bu noktada “Transit uçuşlarda bagaj transferi nasıl yapılır?” sorusu sizi endişelendirebilir. Bu sorunun cevabı da uçuş yaptığınız hava yolu şirketine/şirketlerine göre değişiklik gösterebilir.

Eğer aynı hava yolu şirketiyle uçmuyorsanız ya da uçtuğunuz firmalar arasında bagaj anlaşması yoksa bagajınızı almalı, kontuarda işlemlerinizi yapmalı ve sonrasında uçağınıza binmelisiniz. Bazı uçak bileti arama motorları bu durumda “Yolcu sorumluluğunda aktarma” bildirimi yapar. 

Aynı hava yolu şirketi ya da anlaşmalı bir şirket ile uçuyorsanız genellikle bagajınızı almanıza ve yeniden bagaj teslimi yapmanıza gerek kalmaz. Çünkü bagajınız yetkililer tarafından taşınır. Fakat yine de bir olumsuzluk yaşamamak için aktarmalı uçuşlarda bagaj transferi hakkında yolculuk yapacağınız hava yolu firmasının müşteri hizmetlerinden bu konuda bilgi almanız faydalı olabilir.

10. Aktarmalı Uçuşta Uçak Kaçarsa Ne Olur?

Transit uçuşlarda uçağı kaçırmak herkesin korkulu rüyası, biliyoruz. Peki; belki sizden kaynaklı, belki de ilk uçuşta rötar olması nedeniyle sıradaki uçağı kaçırdığınızda ne olur?

Eğer uçağa tamamen sizden kaynaklı bir durumdan dolayı gecikirseniz bu durumda bir hak talep edemezsiniz. Bu sebeple ilk uçuşunuzda gecikmemek için zamanlamayı iyi yapmanızda ve aktarma yapacağınız havalimanının planını uçuştan önce incelemenizde fayda var.

Eğer aktarmalı uçuşta rötar gibi hava yolu firmasından kaynaklı bir gecikme nedeniyle ikinci uçağınızı kaçırdıysanız bu durumda şirket size uygun bir uçakta bilet keser. Dilerseniz konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi, yolculuk yapacağınız hava yolunun müşteri hizmetleri ile görüşerek alabilirsiniz.

11. Aktarmalı Uçuşta Pasaport Kontrolü Yapılır mı?

Evet, dış hat uçuşu yapıyorsanız aktarmalı uçuşlarda da pasaportunuza bakılır; fakat burada önemli olan pasaportunuzda işlem yapılmasına gerek olup olmadığıdır.

Örneğin ilk uçaktan indiniz, bekleme süreniz az ve indiğiniz ülke sizden transit vize istemiyor. Bu durumda havalimanı görevlileri ya da polisler hem kontrol hem de sizi yönlendirmek amacıyla pasaportunuza ve biletinize bakabilir. Fakat bu süreçte pasaportunuza bir işlem uygulanmaz. Eğer transit geçiş yapacağınız alandan çıkmanız gerekiyorsa -mesela bagajınızı almak ya da şehir içinde havalimanı değişikliği yapmak gibi- bu durumda havalimanından çıkıp ülkeye giriş yaptığınız pasaportunuza işlenir.

12. Aktarmalı Uçuşta Ek Ücret Ödenir mi?

Bu sorunun cevabı ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilir. Örneğin transit vize isteyen bir ülkeden aktarma yapacaksanız bu durumda vize için bir bütçe ayırmanız gerekir. Ayrıca size sunulan bagaj hakkını aşmanız gibi durumlarda da kontuarda ek ücretlerle karşılaşabilirsiniz.

Seyahatlerinizde Kendinizi Güvence Altına Almayı Unutmayın!

Elbette herkesin hayali sorunsuz bir seyahat ve mükemmel bir tatil yapmak, fakat ne yazık ki bazen kötü sürprizlerle de karşılaşabilirsiniz. Hiç merak etmeyin; seyahat sağlık sigortaları sayesinde pek çok olumsuzluğa karşı güvence oluşturabilirsiniz. Yurt dışında ihtiyacınız olabilecek acil sağlık hizmetlerinin karşılanmasından çalınan ya da zarar gören bagajınızın güvence altına alınmasına kadar pek çok teminat sayesinde olumsuzlukların keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin! Dilerseniz seyahat sağlık sigortaları hakkında bilmeniz gerekenlere göz attıktan sonra hemen online olarak seyahat sigortası teklifi alabilir ve sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Şimdiden keyifli bir tatil dileriz!

DeneyimGeziİpucu