Araç Gösterge Panelindeki İşaretler Ne Anlama Geliyor?

Aracınızın bakım muayenesini zamanında yaptırmanın avantajlarından en önemlisi hiç kuşkusuz ki var olan ya da olası sorunların keşfedilip güvenliğinizi sağlamasıdır. Fakat yaptırdığınız düzenli kontrollere rağmen aracınızda ani oluşan sorunlar da maddi-manevi olumsuz etkilenmenize neden olabilir. İşte, araç gösterge panelindeki işaretler de aracınızda var olan arızalara karşı sizi uyarması bakımından büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra aracın hangi özelliğini kullandığınız ya da ne gibi bir sorunla karşılaşabileceğiniz konusunda da sizi bilgilendiren en önemli araç gösterge paneli işaretlerine ve anlamlarına yakından bakalım!

Fren İkaz Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Bir daire içerisinde ünlemle ifade edilen fren ikaz ışığı yandığında bu; fren hidroliğinin düşük, park freninin açık ya da ABS sisteminin arızalı olduğu anlamına gelebiliyor.

Can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atabilecek bu sorunla karşılaştığınızda -eğer ikaz, aracın el freninin çekili olması nedeniyle verilmiyorsa- aracınızı yetkili servise götürmelisiniz.

Akü Şarj İkaz Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Dikdörtgenin içerisindeki artı (+) ve eksi (-) işaretleri ile gösterilen akü ikaz ışığı yandığında bu, aküde bir sorun olduğunu ve aracınızın elektrik gücünü kaybedebileceği anlamına gelebiliyor.

Bu uyarıyı gördüğünüzde aracınızı park etmeli ve yetkili servis ya da bir çekiciden yardım almalısınız.

Motor Arızası Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Motor arızaları, araçtaki farklı sistemlerden kaynaklı olabilir. Arızanın nedeninin anlaşılması için bir uzman görüşüne ihtiyaç duyulur. Eğer motor arızası ikaz lambası devam olarak yanıyorsa bu, aracınızı kesinlikle bir yetkili servise göstermeniz gerektiği anlamına geliyor.

Motor arıza lambası ikonundaki küçük değişiklikler, araçtaki arıza hakkında size bilgi veriyor. Araba çalıştırıldığında yanan ve kısa sürede sönen bu ikaz göstergeleri eğer araç çalışırken yanmıyorsa ya da yanıp sönüyorsa sorun var demektir. İçi boş olan sembol, motordaki arızayı; iç kısmında aşağı doğru ok bulunması, motor gücündeki azalmayı; içinde “stop” yazan sembol ise enjeksiyon hatası olduğunu belirtiyor.

Motor Yağı Basıncı Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Yağ seviyesinin azalmış olduğunu belirten bu ikaz lambası yanıyorsa aracınızı uygun bir noktaya park edip yağ seviyesini kontrol ettikten sonra yağ eklemesi yapmalısınız. Eğer bu işarette damlanın altında “Sensor” yazısı da beliriyorsa sensör arızalanmış ya da kablolarında hasar oluşmuş olabilir. Bu durumda aracınızı yetkili servise götürmeniz sağlıklı olacaktır.

Kızdırma Bujisi İkaz Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Yakıt-hava karışımını ateşlemekle görevli olan parça olan bujilerde arıza olabileceğini belirten bu ikaz lambası yandığında motor ideal sıcaklığa gelene kadar egzozdan beyaz duman çıkabilir. 

Kızdırma bujisi ikaz lambası yandığında aracınızı yetkili servise götürerek sorunun çözülmesini sağlamalısınız.

Motor Hararet Göstergesinin Yanması Ne Anlama Geliyor?

Motor soğutma suyu motoru yeterince soğutamadığında motor aşırı ısınabilir. Bu gösterge de motorun aşırı ısındığı anlamına geliyor. Bu ikaz ışığı yanıyorsa araç motorunun zarar görmemesi için arabanızı çalıştırmamalı ve yetkili servise danışmalısınız.

Düşük Yakıt Göstergesinin Yanması Ne Anlama Geliyor?

Yakıtınız azaldığı ve yolda kalmamanız için en yakın yakıt istasyonunuza gitmeniz için uyaran ikaz lambasıdır.

Lastik Basınç Sensör Işığının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Lastiklerinizin basıncının düştüğünü gösteren ikaz işaretidir. Düşük basınçlı lastikler, güvensiz ve konforsuz sürüş deneyiminin yanı sıra fazla yakıt tüketmenize de neden olabilir. Bu nedenle en yakın yakıt istasyonuna gidip lastiklerinizi ideal düzeyde şişirmelisiniz.

Hava Yastığı Göstergesinin Yanması Ne Anlama Geliyor?

Umarız hiç gerçekleşmez, fakat olası bir trafik kazasında hava yastığının hayat kurtaran özelliklerden biri olduğu da gerçek. Hava yastığı ikaz ışığının yanması ise hava yastığında bir sorun olduğunu belirtiyor. Sorunun çözülmesi için ise yetkili servise gitmeniz gerekiyor.

Emniyet Kemeri Göstergesinin Yanması Ne Anlama Geliyor?

Güvenliğinizi sağlayan emniyet kemerlerini takmak ve bu şekilde yolculuk yapmak oldukça önemli. İşte, emniyet kemeri ikaz göstergesi de unutma ihtimalinize karşı bunu size hatırlatmak için yanıyor.

Kasko Sigortası ile Zor Durumlara Karşı Temkinli Olmak Mümkün

Direksiyon başındayken pek çok sürücü stres altında hissedebiliyor; yoğun trafikten yolda kalma ihtimaline kadar farklı etkenler buna sebep olabiliyor. Araba kullanırken stresi azaltma yollarından biri ise hiç kuşkusuz temkinli bir şekilde yola çıkmak! MAPFRE Sigorta Kasko Sigortası ile çarpışmadan araç çekme ve kurtarmaya kadar poliçenizde yer alabilecek teminat ve poliçe limitleriniz dâhilde yoldaki tatsız sürprizlere karşı daha hazırlıklı olabilir ve güvenle aracınızı sürebilirsiniz!

Dilerseniz kasko yaptırmanın avantajlarına yazımızdan göz atabilir ve teklif sayfamızdan aracınıza özel kasko sigortası fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Güvenli sürüşler dileriz!

İpucuYol Asistanı