İçeriğe Geç

Oto İçin Yararlı Bilgiler

Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar?

Trafik kazası, ülkemizde ne kadar çaba harcasak da gerçekleşmesini önleyemediğimiz bir sorundur. Bu büyük problemlerin tam anlamıyla ortadan kalkmasını sağlamak henüz mümkün olmasa da trafik kazası tazminatı ile yaşanan mağduriyetler büyük ölçüde azaltılabilir.
Trafik kazaları yoğun nüfuslu şehirlerin kontrol altına almakta zorlanılan en büyük sorunların başında gelir. Siz ne kadar dikkatli olursanız olun diğer sürücüler ve yayalar kaza yapmanıza sebebiyet verebilir. Bu kazalar küçük maddi kayıplarla sonuçlanabileceği gibi hayati zararlar ve büyük maddi kayıplarla da sonuçlanabilir. Küçük veya büyük tüm mağduriyetleri büyük ölçüde giderebilmenin en etkili yolu sigorta şirketlerinden alınabilecek trafik kazası tazminatıdır.

Aracınızla Yurt Dışına Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Özel araçla seyahat etmek size hareket özgürlüğü kazandırırken, istediğiniz yerlere istediğiniz zamanda gidebilmenizi sağlıyor. Yanınızda götüreceğiniz eşyaların ağırlığı ve boyutu, güvenlik sınırlarını aşmadığı sürece, sizin isteğinizle şekilleniyor. Kendi aracınızda rahatça oturabilir, dilediğiniz yerde durarak mola verebilirsiniz. Yakın mesafelerdeki ülkelere günübirlik yolculuklar yaparak, yeni yerleri keşfederken ekstra masraflardan kaçınabilirsiniz.

Trafik Sigortası Yaptırmanın 10 Avantajı

Hem şehir içi hem de şehirler arası mesafelerin daha konforlu bir şekilde kat edilebilmesini mümkün kılan araçlar, sundukları çeşitli imkanların yanında kimi zaman da hiç istenmeyen olayların yaşanmasında rol oynayabilirler. Bu gibi durumlarda ortaya çıkabilecek maddi ve bedeni zararlar noktasında teminat sağlayan trafik sigortasının yaptırılması, kanuni açıdan da son derece önemlidir.

Trafik Sigortası Prim İadeleri Nasıl Alınır?

Sigorta şirketlerinin trafik sigortalarından aldıkları fazla primleri iade etmelerini kapsayan süreç araç sahiplerinin önemli bir bölümünü ilgilendiriyor. Peki trafik sigortası prim iadeleri neden yapılıyor, kimleri kapsıyor, nasıl ve ne zaman alınabiliyor? İşte cevapları... 

Trafik Sigortası ve Kasko Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Sıkça birbiri ile karıştırılan, aslında birbirini tamamlayan 2 ayrı sigorta türü olan trafik sigortası ve kasko yaptırma sürecinde mağduriyet yaşamamak için kapsadıkları alanları, poliçe detaylarını ve aralarındaki farkları iyi bilmek gerekmektedir.

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalıyız?

Kaza oranının gün geçtikçe arttığı ülkemizde, Kara yolları Trafik Kanunu’nca herkesin zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. En yaygın sigorta türlerinden biri olan araç sigortası, artık bir gereklilikten ziyade sorumluluk sigortası olarak adlandırılır.

Kasko Yaptırmanın 7 Avantajı

Trafikte can ve mal güvenliğini sağlamak için alınabilecek önlemlerin başında gelen kasko, birbirinden farklı avantajları da beraberinde getirmektedir. Araç hasarından sağlığa, doğal afetlerden hırsızlığa kadar kasko yaptırmanın sağladığı avantajları hazırladığımız içeriğe göz atarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

Zorlu Hava Şartlarında Güvenli Araç Kullanma Yöntemleri

Kış ayları yaklaştıkça hava şartları oldukça zorlaşır ve haliyle bu durum, trafikteki sürücülerin belirli önlemler almasını gerektirir. Yağmur, fırtına, kar ve sis gibi zorlu hava şartları devreye girdiğinde gerekli tedbirleri almamak ise önüne geçilemeyecek kazalara zemin hazırlar. 

Kaza Anında Alınacak Önlemler Nedir?

Herkesin, her an başına gelebilecek olan kazalar, kuşkusuz hayatta karşılaşılabilecek en tatsız sürprizler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kaza esnasında neler yapılabileceğini bilmek can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Sonrasında mağdur olmamak için kaza anında alınabilecek önlemleri inceleyebilir, böylece konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Hangi Sigorta Aracınızı Güvence Altına Alır?

Araçlar; kaza, yangın, hırsızlık gibi durumlar başta olmak üzere maddi hasara neden olabilen risklere karşı çeşitli sigortalarla güvence altına alınmaktadır. Güvenilir sigortacılık ilkesiyle çalışan Mapfre Sigorta, araç sahiplerine ihtiyaç duydukları sigorta hizmetlerini cazip tekliflerle sunar.

Çocuk Araba Koltuğu ve Emniyet Kemeri ile Çocuğunuz Güvende

Bebeklerin ve çocukların araç içi güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan araba koltuğu ve emniyet kemeri, bugün birçok hayatı kurtarmaktadır. “Keşke” demediğiniz güven dolu yarınlar için çocuklarınızın güvenliğini ihmal etmeyin ve ailece huzur dolu seyahatlere gidin!

Aracınızın Şasi Numarasını Biliyor Musunuz?

Şaşi Numarası Aracın Kimliğidir.Her araçta bulunan ve her araç için özel belirlenmiş olan şasi numarası, aracınız hakkındaki pek çok bilgiye ulaşırken size yardımcı olur.

Araç Değer Kaybı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç değer kaybının hesaplanması ve doğru hamlelerin izlenmesiyle uğranılan maddi zararın üstesinden gelmek ise kusursuz araç malikleri için mümkün! Araç değer kaybı hakkında bunları okumadan yola çıkmayın.

Bakım Muayenesini Zamanında Yaptırmanın Avantajları

Randevu alınarak yapılan araç muayeneleri, bu işlem için kurulan araç muayene istasyonları ile araç kusurlarından kaynaklanan trafik kazalarının önüne geçmek ve böylece trafik güvenliğini arttırmak için yapılır.

Yazın Yolculuk Ederken Araçta Bulunması Gerekenler

Yaz aylarında aracınızla uzun yola çıkmadan önce karşılaşabileceğiniz problemlere, almanız gereken önlemlere ve aracınızda mutlaka bulundurmanız gerekenlere bir göz atın; güvenli yolculuğun keyfini çıkarın!

Güvenli Motosiklet Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Başta büyük şehirler olmak üzere genel olarak trafikte göz ardı edilemeyecek ölçüde kolaylık sağlayan motosikletler, otomobillerle karşılaştırıldığında ekipman, sürüş ve güvenlik açısından birçok farklılığı da beraberinde getiriyor. Sorunsuz ve güvenli bir motosiklet yolculuğu için tüm bu farklılıkları bilmek ve eksiksiz şekilde uygulamak gerekiyor. 

Oto Servisi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Araçlar için servis ihtiyacı, genel ve mevsim geçişlerindeki rutin periyodik bakım ya da özelikle uzun mesafeli yolculuklar öncesi yapılan kontrol amaçlı ziyaretlerin yanı sıra, beklenmedik arıza ya da kaza durumları sonucu hasar durumlarında da ortaya çıkar. Oto servis seçimi her durumda, gereken işlemlerin doğru uygulanması ile aracın performansı ve beraberinde araç içindekilerin güvenliği açısından önem taşır.

Aracınız Çalışmadığında Neler Yapmalısınız?

Günlük yaşantınızda kullandığınız teknolojik ürünlerden biri de otomobildir. Gereksinimlerinizi karşılamada rahatlık ve zaman tasarrufu sağlayan araçlarınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için düzenli periyotlarla gerekli bakımlarını yaptırmanız gerekir. Aksi takdirde araçlar, sizi en acil durumda zor durumda bırakacak arızalar çıkarabilirler.

Araç Yakıt Türleri ve Avantajları Nelerdir?

Yeni bir araç satın alırken birçok etmen göz önünde bulundurulur. Şüphesiz ki bu etmenler arasında en önemlisi aracın yakıtıdır. Yeni bir araç satın almak isteyenler için farklı yakıt türlerinin birbirlerinden farklarını ve öne çıkan avantajlarını inceledik.

Yeni Ehliyet Çıkarmak İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

2016 yılı ile birlikte ehliyetlerde köklü değişikler yapıldı ve işlemler artık bu yeni ehliyetler üzerinden gerçekleştiriliyor. Yeni ehliyet çıkarmak içinse ehliyet randevusu, talep edilen belgelerin ibrazı ve güncel ehliyetin teslimi gibi süreçlerden geçmek gerekiyor. Yeni ehliyet çıkarmak için yapmanız gerekenlerin neler olduğunu yazının devamına göz atarak öğrenebilirsiniz.
anlasmali-kaza-tutanagi-s

Anlaşmalı kaza tutanağı tutmak için 5 öneri

Hiç kimse arabasıyla bir kaza yapmak için hazırlıklı doğmaz fakat gerçek, bize bu durumun sanıldığından çok daha fazla meydana geldiğini gösterir. Son dönemdeki raporlar ülkemizde trafiğe çıkan 27 milyondan fazla geçerli sigortası olan araba olmasına rağmen sürücülerin en az %70’inin kaza tespit tutanağını imzalamaktan kaçındığını gösterir. Bu nedenle, bu işlemden başarıyla çıkmamıza ve en önemlisi sakinliğimizi korumamıza yardım edecek 5 ipucu öneriyoruz.
arabada-cep-telefonu-kullanmanin-zararlari-s

Araba sürerken cep telefonu kullanmanın tehlikeleri

Günümüzde, her seferinde daha fazla akıllı telefonlara sahip oluyoruz. Bazı araştırmalara akıllı telefon kullanım oranı %60’a yakındır. Dolayısıyla hayatımızın parçası haline gelmeye başlayan bu cihazları kullanırken, doğabilecek kötü sonuçları önlemek için direksiyon başında akıllı telefon kullanmanın risklerinin neler olduğunu bilmek hayati öneme sahiptir.
araclarda-cocuk-guvenligi-s

Arabada çocukları nasıl güvende tutmalı

Arabada çocukların rahat, mutlu ve güvenli bir yolculuk yapmalarını başarma zorluğunu aşmak için temel ve genel birkaç kural vardır ve bunların, arabada çocukları güvende tutmak için büyük yardımı olur.
ikinci-el-araba-almak-s

İkinci el bir araba almak için öneriler

İkinci el bir arabayı nerede aramak gerekir? İkinci el bir araba alırken hangi resmi belgeler talep edilmelidir? İkinci el araba almak için bu temel önerileri bilmek sürücünün işlemlerini kolaylaştırır ve birçok sorunu ve hayal kırıklığını engeller.
kis-aylarinda-araba-kullanmak-s

Kışın araba kullanmak için 10 öneri

Kış mevsimi araba kullanmak için en tehlikeli iklimsel şartları beraberinde getirir. Rüzgar, soğuk, yağmur, kar ve buzlanma trafikte dolaşımı sınırlar ve sürücüyü sürüş şekli üzerinde değişiklik yapmaya zorlar. Bu olumsuz şartlarla başa çıkmak için temel öneriler kışın araba kullanmak için bu 10 ipucunda bir araya getirilmiştir.
kis-lastigi-kullanimi-s

Kış lastikleri kullanmanın avantajları

Soğuk dönem boyunca özel lastikler kullanmak bir zorunluluk olmamasına karşın bu bazı Avrupa ülkelerinde yaygın bir uygulamadır ve kış lastikleri kullanmanın avantajlarını bilmek, her bir durumda bunun bir ihtiyaç olup olmadığını doğru bir şekilde değerlendirmek için ilginç olacaktır, çünkü bunlar ilave bir harcama anlamına gelirler.
oto-sigorta-teminatlari-s

Oto sigortanızdaki vazgeçilmez 10 teminat

Tüm risklere karşı sigorta poliçeleri, muafiyetleri olan, olmayan… Günümüzde oto sigorta teklifleri çok geniştir, bu durum her otomobil türü ve sürücü profiline göre en iyi sigortayı bulmak için uygundur. Bununla birlikte bunlardan hangileri hiçbir zaman vazgeçilmemesi gereken teminatlardır? Oto sigortanda vazgeçilmez olan 10 teminat vardır ancak bunları bilmek ve bunlara önem vermek gerekmektedir.
oto-sigortasi-seciminde-tasarruf-icin-10-oneri-s

Oto sigortanla tasarruf etmek için 10 öneri

Oto sigortasında tasarruf etmek mümkündür, ancak kullanılması ihtiyaç olması durumunda pişman olmamak için kalite ve teminat miktarından tasarruf etmekten kaçınılmalıdır. Araç sahibinin memnuniyeti ve huzuru da, oto sigortasında tasarruf etmek için bu 10 tavsiye ile garantilenmiş olacaktır.
sigorta-kapsami-ve-yedek-arac-sahibi-olmak-s

Sigortada yedek araç sahibi olmanın önemi

Arabaların arızaları ve kazaları olur, fakat ayrıca, bakım kontrollerinden ve tamirden geçmeleri gerekir. Eğer sürücü günlük ve/veya iş yaşamının ilerlemesi için tek bir araca bağlıysa sigortasını seçerken ve yaptırırken bir yedek aracı hesaba katmanın önemini değerlendirmelidir.
yagmurlu-havalarda-surus-teknikleri-s

Yağmur altında güvenle araba sürmek için 10 öneri

Yağmur, en sık gerçekleşen meteorolojik olgulardan biridir, ortaya çıkışı trafikte dolaşımı ve sürüşü güçleştirir. Kazaların ve aksaklıkların önüne geçmek isteyen sürücüler yağmur altında güvenle araba sürmek için bu 10 öneriyi bilmeli ve uygulamalıdırlar.
yaz-aylarinda-araba-kullanmak-s

Yazın güvenli bir şekilde araba kullanmak için öneriler

Yaz dönemi arabayla uzun seyahatlerin tadını çıkarmak için uygundur. Gündüz süresi uzundur ve yol koşulları yılın en güvenli olanlarıdır. Bununla birlikte, sıcak ve güneş gibi bazı meteorolojik yaz şartları risk unsurlarıdır; bunların tehlikesi, yazın araba kullanmak için bazı önerileri gözlemleyerek en aza indirgenebilir.
arabalarda-ESP-ve-ISOFIX-kullanimi-s

ESP ve ISOFIX artık yeni arabalarda zorunlu

Karayolunda trafik kazalarının ve kurbanlarının sayısını azaltmak, Avrupa Birliği tarafından hedeflenen bir amaçtır; birlik mevzuatı ESP ve ISOFIX  güvenlik sistemlerini yeni araçlarda zorunlu yapmıştır. AB içinde üretilen, satılan veya kaydı yapılan tüm arabalar, zorunlu olarak bu iki güvenlik sistemini bulundurmalıdır.
yolculukta-araba-paylasimi-s

Bir seyahatte araba paylaşmanın avantajları

Kısa veya uzun mesafeli seyahatler için araba paylaşmak her geçen gün daha yaygın hale gelen bir girişimdir, bu alışkanlığın bazı problemleri ve eksileri olsa da, temel faydaları araba paylaşmak için bu 5 avantajda özetlenebilir.
uzun-yol-oncesi-araba-hazirliklari-s

Aracını tatile hazırlamak için 10 öneri

Tatil dönemleri boyunca, güvenli seyahatlerin keyfini çıkarmak için arabanın kusursuz durumda olması esastır. Bir serviste kontrol yapılması en tavsiye edilen şeydir, buna tamamlayıcı yol olarak, arabayı tatile hazırlamak için bu 10 öneri, hataları ve unutma durumlarını önler.
araba-servis-secimi-s

Aracın için en iyi servisi seçmek için 10 öneri

Er ya da geç aracın bir servise gitmesi gerekir ve bunların hepsi aynı değildir. Arabanın güvenliğini, bu şekilde de sürücüyü ve içindekileri tehlikeye sokmayacak, yasal olmanın asgari şartlarını taşıyan servisler aramak gereklidir. Öte yandan, en iyi servisi seçmek için bu 10 öneriyi göz önünde bulundurarak riskli durumların önüne geçmek basittir.
araclarda-lastik-degisimi-s

Aracımın lastiklerini ne zaman değiştirmeliyim

En kaygısız sürücüler, televizyonda lastik promosyonu gördüklerinde veya işe geç gelen bir arkadaşları lastiğinin patladığını anlatırken arabalarının lastikleri için endişelenirler ve kendilerine sorarlar: Aracımın lastiklerini ne zaman değiştirmeliyim?
araba-yag-degisimi-nasil-yapilir-s

Arabanın yağını değiştirmeyi öğrenmek için 5 öneri

Arabanın yağını değiştirmek, bir arabanın motor sağlığı için temel bir bakım işidir. En çok tavsiye edilen, bu işi uzmanlarına bırakmaktır çünkü arabanın yağını değiştirmek için bu 5 önerinin de gösterdiği gibi, gerçekleştirmesi zor olmamasına karşın, bunu çevreye saygılı, etkin ve güvenli bir yoldan yapmak için birtakım aletler ve özel önlemler gerekir.
araclarda-evcil-hayvan-guvenligi-s

Arabada evcil hayvanlarla güvenli bir şekilde seyahat etmek

Evcil hayvanların arabadaki güvenliği, doğrudan, her durum için uygun taşıma gereçlerini ve muhafaza etme sistemlerini kullanmaya bağlıdır. Fakat ayrıca, evcil hayvanlarla güvenli bir şekilde seyahat etmek için, bazı koşulları göz önünde bulundurmak ve hem hayvanın hem de araçtaki diğer yolcuların güvenliğini tehlikeye atabilecek belirli hataları önlemek faydalı olur.
Yukarı dön