İçeriğe Geç

MAPFRE VAKFI’ndan Obeziteye Karşı Önlem

03.02.2015

MAPFRE Vakfı’nın MAPFRE GENEL SİGORTA işbirliğiyle gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesinde bugüne kadar İstanbul’un 9 ilçesinde 20 okulda 5-7 yaş aralığındaki 3250 çocuk ve 150 öğretmene ulaşıldı. Projenin hedefi 2015’te maksimum düzeyde çocuğa ulaşmak.

Günümüz gençlerinin ve çocuklarımızın karşı karşıya olduğu en büyük tehlikelerden biri olan, obezite sorununa karşı MAPFRE Vakfı (FUNDACIÓN MAPFRE), MAPFRE GENEL SİGORTA işbirliğiyle 5-7 yaş aralığındaki çocukları dengeli beslenmeye teşvik etmek için İstanbul genelinde çeşitli ilköğretim okullarında pilot çalışma gerçekleştirdi. Proje ile İstanbul’un 9 ilçesinde 20 okulda 3250 çocuk ve 150 öğretmene ulaşıldı. Çalışmanın 2015 yılında yaygın olarak gerçekleştirilmesi ve maksimum düzeyde çocuğa ulaşılması planlanıyor.

MAPFRE Vakfı, MAPFRE GENEL SİGORTA işbirliğiyle uygulamaya konulan proje kapsamında İstanbul genelinde; Beşiktaş, Beyoğlu, Beylikdüzü, Fatih, Kadıköy, Kağıthane, Şişli, Ümraniye ve Üsküdar’da belirlenen ilköğretim okullarında ana sınıfı, birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine dengeli beslenme ve spor alışkanlıklarıyla ilgili önemli ipuçları veren uygulamalı atölye çalışması gerçekleştirildi. Pilot proje kapsamında gerçekleştirilen yaklaşık 50 atölye çalışması, konservatuvar eğitimli iki uzman tiyatro sanatçısı tarafından yönetildi.

2015’TE YAYGIN OLARAK DEVAM EDECEK

Sosyal sorumluluk kapsamında pilot olarak yürütülen, 2015 yılında da yaygın olarak gerçekleştirilmesi ve maksimum düzeyde çocuğa ulaşılması planlanan “Sağlıklı Yaşam Projesi” MAPFRE Vakfı tarafından başlatılan “VIVIR EN SALUD” kapsamında toplumu sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirmeyi, doğru beslenme ve fiziksel egzersizler ile bireylerin gelişimine katkı sağlamayı ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlıyor. Yaklaşık 40 dakika süren atölye çalışmalarında iki uzman tiyatro sanatçısı aşçı ve aşçı yamağını canlandırarak çocuklara sağlıklı beslenmeyi ve egzersiz yapmanın önemini interaktif oyunlar ve deneylerle anlatıyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda 5-7 yaş aralığındaki çocukların mutlu olduğu ve çok etkilendiği tespit edildi.

AKSOY: TEPKİLER ÇOK OLUMLU

MAPFRE Vakfı Türkiye Projeler Sorumlusu ve MAPFRE GENEL SİGORTA İnsan Kaynakları Direktörü Necla Aksoy: “Obezite ve obeziteye bağlı gelişen diyabet, kalp, tansiyon gibi pek çok hastalık halk sağlığını giderek artan şekilde tehdit ediyor. Türkiye’de obeziteye bağlı hastalıkların ekonomi üzerindeki yükü her geçen yıl artıyor. MAPFRE Vakfı olarak özellikle küçük yaşta çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve fiziksel egzersizin önemini anlatmak, onları bu konuda eğitmek için bir proje geliştirdik. 5-7 yaş grubundaki çocuklarımıza oyunlar, deneyler ve şarkılarla dengeli beslenmeyi ve spor yapmanın önemini anlatıyoruz. Çocuklar oyun oynayarak doğru beslenmeyi öğreniyor, öğretmenler de derslerde anlattığı konuları eğlenceli şekilde pekiştiriyor. Pilot projemiz boyunca gittiğimiz okullarda öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin çok olumlu tepkileri oldu. İlerleyen dönemlerde de projemize devam etmek ve daha geniş bir alana yaymayı hedefliyoruz.” dedi.

‘KAZAĞIN MI KÜÇÜLDÜ’ KİTAPLARI

Proje kapsamında ayrıca MAPFRE Vakfı tarafından geliştirilmiş olan “Kazağın mı Küçüldü?” isimli hikaye ve aktivite kitapları da Rehber Eğitim Seti olarak ücretsiz olarak dağıtıldı. Biri dengeli beslenen, diğeri obezite sorunuyla karşı karşıya olan ikiz kardeşler Can ve Cem’in hikâyelerini anlatan “Kazağın mı Küçüldü?” seti, aktivite kitabı ve öğretmen kitabından oluşuyor.

Yukarı dön