Sosyal Sorumluluk

Sosyal Sorumluluk

FUNDACIÓN MAPFRE

1975 yılında kamu menfaatine katkıda bulunmak amacıyla MAPFRE S.A. tarafından kurulmuş olan FUNDACIÓN MAPFRE, kar amacı gütmeyen bir vakıf olmakla beraber, aynı zamanda MAPFRE S.A.’nın çoğunluk hissedarıdır. Vakfın faaliyetleri, beş ayrı Alan çatısı altında yürütülmekte olup, bu kurumlar aracılığıyla çeşitli sosyal sorumluluk projeleri desteklenmekte ve geliştirilmektedir.

 • Kazaları Önleme ve Yol Güvenliği Alanı
 • Sağlık Teşvik Alanı
 • Sigorta Bilimleri Alanı
 • Kültürel Faaliyetler Alanı
 • Sosyal Aksiyon Alanı

MAPFRE Grup’un kurum içi yönetmeliğine göre sosyal sorumluluk faaliyetlerinin tamamen ticari faaliyetlerden ayrı olarak yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle FUNDACIÓN MAPFRE, Grup içinde bu tarz aktiviteleri yürütme ve yönetme yetkisine sahip tek kuruluştur. Vakıf, dünya çapında gerçekleştirmekte olduğu tüm sosyal sorumluluk projelerinde olduğu gibi MAPFRE SİGORTA aracılığıyla ve işbirliğiyle Türkiye sınırları içersinde hayata geçirilen faaliyetlerde de kendi adıyla yer almaktadır.

FUNDACIÓN MAPFRE, MAPFRE SİGORTA işbirliğiyle Türkiye’de çok sayıda sosyal sorumluluk projesi yürütmektedir. MAPFRE GENEL SİGORTA tarafından ülke ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen ve FUNDACIÓN MAPFRE’nin onayı ile çalışmalarına başlanan projelerde, MAPFRE SİGORTA, Vakıf’ın uzman ekibi aracılığıyla dünya çapında gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin bilgi, deneyim ve geliştirdiği materyallerden faydalanmakta, bunları Türkçe'ye tercüme ve adapte ederek ülke genelinde dağıtımını sağlamaktadır.

Türkiye'deki Projeler

Tümünü Göster

MAPFRE GENEL SİGORTA, Türkiye’deki yüksek trafik kazası oranlarından ve bu kazaların büyük çoğunluğunun insan faktörü nedeniyle meydana geldiği gerçeğinden yola çıkarak, güvenli sürüş konusunda toplumun bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla, MAPFRE Vakfı(FUNDACIÓN MAPFRE) Yol Güvenliği Alanı işbirliği ile 2012 yılından beri Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi verilmektedir. 

Eğitim, ilk olarak T.C Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sürüş teknikleri eğitim kompleksi Autodrom’da başlamıştır. 2014 yılından beri ise Türkiye’nin ilk ve tek Formula 1 pisti Intercity İstanbul Park içerisinde yer alan Intercity Akademi’de düzenlenmektedir. Yarım günlük eğitimlerden ağırlıklı olarak üniversite öğrencileri, servis şoförleri, mesleği gereği araç kullanan ve aktif olarak trafikte yer alan sürücüler yıl içerisinde güvenli sürüş eğitimlerinden faydalanıyor.

Bu eğitimler ile katılımcılar; trafikteki riskleri önceden algılayıp gerekli önlemleri alabilme, araç dinamikleri ve olası kazalara karşı savunma biçimleri geliştirme gibi önemli sürüş tekniklerini teorik eğitimlerin yanı sıra pratik eğitimlerle de deneyimleyip öğrenme fırsatı bulmaktadır. Eğitimlerde,  Almanya’nın yol güvenliği enstitüsü DVR’nin müfredatına birebir uyularak, sürücülerin farkındalığının arttırılması hedefleniyor.

www.isteyolguvenligi.com portal ile Yol Güveliği Alanı’nın diğer projeleri desteklenerek daha da geniş bir kitleye yol güvenliği konusunda bilinçlendirme ve farkındalık sağlanması hedeflenmektedir.

İşi gereği sürekli olarak yolda zaman geçiren kişilere; trafik kuralları, ilgili yasalar, sürüş teknikleri ve güvenlik önlemleri gibi temel konularda detaylı bilgiler sağlayan portal aynı zamanda katılımcılara ücretsiz online sertifika programları da sunacak.

Portal’daki eğitimlerden Mayıs 2015 itibariyle faydalanılabilecek.

Yol Güvenliği Alanı tarafından global bir proje olması planlanan “Risk Faktörleri: Hedef Sıfır” projesi 10 farklı ülkede geliştiriliyor. Her ülkenin yol güvenliği alanındaki eksik yönleri üzerine odaklanacak olan proje, Türkiye’de koruma sistemleri ve hız faktörü üzerine odaklanıyor. 

Risk Faktörleri: Hedef Sıfır projesi ile farklı üniversitelerde ve alışveriş merkezlerinde kurulacak olan Devrilme Simülatörü ile emniyet kemerinin önemini yaşatarak öğretmek hedefleniyor. Proje için özel olarak yapılandırılmış devrilme simülatörü ile katılımcılar, kaza anında devrilen bir araçta bulunmanın beraberinde getirdiği fiziksel ve psikolojik etkileri tecrübe ediyorlar. 360 derece dönebilen simülatör yalnızca 5-20 Km/h ile ilerleyen bir aracın kaza anında ortaya çıkarabileceği etkileri gözler önüne sererken, katılımcılar açısından herhangi bir risk oluşturmuyor.

MAPFRE VAKFI, Sosyal Aksiyon Alanı’nda çeşitli akademik seviyelere burs olanakları sağlayarak toplumsal gelişimi desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Bilgi Üniversitesi ile yapılan anlaşma çerçevesinde, 2014 yılından itibaren, farklı alanlarda eğitim alacak olan yüksek lisans öğrencilerine 45.000 Euro’luk burs desteği sağlanıyor.

Program çerçevesinde, 2015 yılı itibariyle Bilgi Üniversitesi Burslar Komitesi tarafından belirlenecek 8 – 15 arası öğrencinin yüksek lisans eğitim ücretleri MAPFRE VAKFI tarafından karşılanacak.

Burstan faydalanma koşulları arasında; öğrencilerin akademik başarı seviyesi ve finansal durumları yer alıyor. Seçimler, Bilgi Üniversitesi Burs Komitesi tarafından yapılacak objektif değerlendirmeye bağlı olarak gerçekleştiriliyor.

Sosyal Aksiyon Alanı, burs programı kapsamında 2014 yılında gerçekleştirdiği bir diğer burs projesi de, Bahçeşehir Koleji’nde ilkokulda okumakta olan bir çocuğun yıllık eğitim masraflarını karşılamak yönünde oldu. Bu projeyi 2015 yılında da benzer şekilde sürdürecek olan Vakıf, bu şekilde 2015 yılında eğitim alanında 50.000 Euro’ya yaklaşan burs olanakları sağlamış olacak.

MAPFRE VAKFI tarafından hazırlanan, doğru duruş şekilleri ile ilgili bilgi ve öneriler içeren “Sırt ve Bel Sağlığı” rehberi, Türkçe’ye tercüme ve adapte edilmiştir. Bu rehber, çeşitli organizasyonlarda ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

“Sırt ve Bel Sağlığı” Rehberi İçeriği:

 • Günlük Yaşantımızda Doğru Duruş Şekilleri
 • İdeal Ayakta Durma Pozisyonu
 • İdeal Oturma Pozisyonu
 • Ağır Eşyaları Kaldırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Ev İşleri Sırasında İdeal Duruş
 • Kişisel Bakım ve Uyku
 • Sırt ve Bel Ağrılarından Korunmak için Öneriler

Sırt ve Bel Sağlığı Rehberi

Sürüş esnasında emniyet kemeri kullanılmamasından kaynaklanan yüksek orandaki yaralanma ve ölümleri göz önünde bulundurarak, MAPFRE GENEL SİGORTA, FUNDACION MAPRE Yol Güvenliği Alanı adına, Türkiye’de emniyet kemeri bilincini arttırmak üzere “Devrilme Simülatörü” projesini hayata geçirmiştir.

Devrilme Simülatörü projesi, bir trafik kazası esnasında emniyet kemeri kullanımının önemini vurgulamak amacını taşımaktadır. Bu amaca yönelik tasarlanmış platform aracılığıyla katılımcıların; devrilme simülatörü içerisinde, 5km hız ile 1 tam tur dönerek “aracın takla atması” anını tecrübe etmesi ve bu sırada emniyet kemerinin koruyucu işlevini deneyimlemesi hedeflenmektedir.

Emniyet Kemeri Broşürü

Dünyadaki diğer birçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de özellikle son yıllarda fast-food ve sağlıksız gıda tüketimindeki artış, erişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da fazla kilo ve obeziteye sebep olmaya başlamıştır.

Bu gerçekten yola çıkarak, çocukların obeziteden korunmasını sağlamak ve sağlıklı beslenme üzerine farkındalığı arttırmak amacıyla FUNDACIÓN MAPFRE tarafından geliştirilmiş olan “Kazağın mı Küçüldü?” isimli hikaye ve aktivite kitaplarının Türkçe’ye tercüme ve adaptasyonu yapılmıştır.

“Kazağın mı Küçüldü?” kitap serisini içeren obeziteye karşı Sağlıklı Yaşam Projesi’nin tanıtımı için Aralık 2013’te Capitol Alışveriş Merkezi’nde bir organizasyon düzenlenerek, eğlenceli bir ortam içerisinde, çocuklara hem kitaplardaki öğretici alıştırmalar yaptırılmış hem de kitapların dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

“Kazağın mı Küçüldü?” Kitap İçeriği:
 • Sağlıklı beslenme yöntemleri
 • Fiziksel aktivitenin hayatımızdaki önemi
 • Sağlıksız gıdalardan kaçınma
 • Hijyen

MAPFRE Vakfı Sağlık Teşvik Alanı, Sağlıklı Yaşam Programından yola çıkarak Sağlıklı Beslenme Workshoplarını tasarladı. MAPFRE Vakfı, bu workshoplar ile toplumu sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirmeyi, doğru beslenme ve fiziksel egzersizler ile bireylerin gelişimine katkı sağlamayı ve yaşam kalitesini arttırmayı amaçlıyor. Proje ile 2014 yılında İstanbul’un farklı ilçelerinki toplam 20 anaokulu ve ilkokulda 3250 çocuğa ulaşıldı. Workshoplarda, MAPFRE VAKFI tarafından yayınlanan ve burada Türkçe’ye uyarlanan “Kazağın mı küçüldü?” piktogram kitabı ve “Can ve Cem’in Sırrı” etkinlik kitabı da ücretsiz olarak öğrencilere hediye edildi. 2015 yılında projenin genişletilerek sürdürülmesine karar verildi.

Kazağın mı Küçüldü? (Okuma Kitabı)

Kazağın mı Küçüldü? (Aktivite Kitabı)

2011 yılında Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem sonrasında, FUNDACIÓN MAPFRE Sosyal Aksiyon Enstitüsü ve MAPFRE GENEL SİGORTA, Kızılay ile işbirliği içerisinde “geçici konteynır şehri”nde ikamet eden 2.164 çocuk için, içerisinde mont, bot, atkı, eldiven, bere, polar, yün iç çamaşırları, çorap, resim kitabı, kalem, boya ve oyuncaklar bulunan yardım kitleri hazırlamış ve bölgeye göndermiştir. Proje, 144. kuruluş yıl dönümünde Kızılay tarafından altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

Depreminin ardından büyük hasar gören Van bölgesindeki Selahattin Eyyübi Anadolu Listesi ve Hürriyet İlköğretim Okulu’nda öğrenim görmekte olan 312 öğrenci için yardım kitleri hazırlanmış ve MAPFRE GENEL SİGORTA’nın GÖNÜLLÜYÜM ekibi tarafından teslimatı gerçekleştirilmiştir.

Her çocuğun ismine özel olarak hazırlanmış olan yardım kitlerinin içerisinde; mont, bot, atkı, bere, eldiven, yün çorap ve kırtasiye malzemeleri gibi çocukların hem kışlık hem de öğrenim süreçlerindeki ihtiyaçlarını karşılayacak malzemelere yer verilmiştir.

Türkiye’de araçlarda reflektörlü yelek bulundurulmasının zorunlu olmadığı ve birçok yaya kazasının buna bağlı sebeplerden meydana geldiği gerçeğinden hareketle 2011 yılı sonlarında FUNDACIÓN MAPFRE aracılığıyla reflektörlü yelek dağıtımı projesi başlatılmıştır. Yelekler, yol güvenliği bilincini arttırmak ve yaya kazalarını azaltabilmek amacıyla Türkiye çapında ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Trafik kazaları, çalışma ortamında iş güvenliğinin sağlanması ve iş kazalarının önlenmesi konuları gündeme geldiğinde, göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir risk faktörüdür. Gerçekleşme olasılığı kadar yaratabileceği tahribatın da oldukça fazla olması trafik kazlarını, ciddiye alınması gereken bir risk haline getirmektedir. İş yerine ulaşmak amacıyla trafiğe çıkarak kısa veya uzun mesafe yol kat ediyor olmak bile bu olasılığı arttırmaktadır. Dolayısıyla söz konusu riski engellemeye yönelik, mümkün olan her türlü tedbirin alınması gerekmektedir.

MAPFRE GENEL SİGORTA, bu gerçekten hareketle, FUNDACIÓN MAPFRE Yol Güvenliği Alanı uzman ekibi tarafından geliştirilen İş Ortamında Yol Güvenliği kitabını Türkçe’ye adapte etmiş ve ülke çapında dağıtımını gerçekleştirmiştir.

Dünyada meydana gelen trafik kazalarının önemli bir kısmının “mesai saatleri içerisinde” ve özellikle “ev-iş, iş-ev arasındaki” mesafede meydana geliyor olması gerçeğinden yola çıkarak hazırlanan İş Ortamında Yol Güvenliği kitabı, özellikle çalışma hayatı içerisinde herhangi bir sebeple araç kullanan kişilere yönelik olarak geliştirilmiştir.

Kitap aynı zamanda Türkiye’deki trafik kurallarına ve mevzuatına ilişkin de önemli bilgiler içermektedir.

İş Ortamında Yol Güvenliği kitabı içeriği:

 • Türkiye’deki İstatistikler
 • İş Trafik Kazası
 • Sürücü Profili
 • Kazazede Profili
 • Kaza Anı ve Kaza Mahalli
 • En Sık Görülen Trafik İhlalleri
 • İnsan Faktörü
 • Yol Faktörü
 • Ara Faktörü
 • Tavsiyeler

İş Ortamında Yol Güvenliği talepleriniz için lütfen bu link aracılığıyla bizimle irtibata geçiniz.

İş Ortamında Yol Güvenliği Kitabı

2010 yılından bu yana Bolluca Çocuk Köyünde bulunan bir aile evinin tüm masraflarını karşılayacak şekilde yapılandırılan proje, 2014’te revize edilerek Bolluca Çocuk Köyü’ndeki tüm çocukların bir yıllık yiyecek masraflarını kapsayacak şekilde genişletildi.

Korunmaya muhtaç çocukların bakımında geleneksel yöntemlerin de ötesine geçerek yenilikçi yaklaşımlar sergileyen KORUNCUK bünyesindeki Bolluca Çocuk Köyü, yaklaşık 110 çocuğu barındırıyor. MAPFRE VAKFI, proje kapsamında köydeki çocukların yiyecek masraflarını karşılamak amacıyla her yıl 45.000 Euro finansal destek sağladı.

Ayrıca, MAPFRE VAKFI, KORUNCUK çocuklarıyla olan bağın sosyal boyutunu da önemle vurgulayarak, Sosyal Aksiyon çatısı altındaki GÖNÜLLÜYÜM yapılanması ile MAPFRE çalışanları ve ailelerini de, çocuklarla birlikte sosyal aktivitelere katılmak için teşvik ediyor.

MAPFRE GENEL SİGORTA, günümüzde meydana gelen ölüm ve yaralanmaların başlıca nedenlerinden birinin trafik kazaları olduğu gerçeğinden yola çıkarak, FUNDACIÓN MAPFRE Yol Güvenliği Alanı uzman ekibi tarafından geliştirilen projeleri dilimize ve ülkemize adapte etmektedir.

Güvenli Sürüş Teknikleri DVD’si, MAPFRE GENEL SİGORTA’nın yol güvenliğine yönelik olarak gerçekleştirdiği ilk projededir. FUNDACIÓN MAPFRE Yol Güvenliği Alanı’nın uzman ekipleri tarafından geliştirilmiş olan video, Türkçe'ye adapte edilmiş ve ülke çapında dağıtılmıştır.

2009 yılında bu yana binlerce kişiye ulaştırılan video, günlük hayatta herhangi bir sebeple araç kullanmakta olan herkesin faydalanabileceği bir içeriğe sahiptir. Sürücülerde yol güvenliği bilincini yaygınlaştırmak ve sürüş esnasında alınabilecek basit ama hayat kurtarıcı tedbirlerle trafik kazalarını önlemeye katkıda bulunmak amacıyla hazırlanmıştır.

Video içeriği:
 • Sürücünün pozisyonu
 • Direksiyon kullanımı
 • Viraj hattı
 • Frenleme teknikleri
 • Vites değiştirme
 • Kaygan zeminde kontrol
 • Şehirde sürüş

Güvenli Sürüş Teknikleri DVD’si talepleriniz için lütfen bu link aracılığıyla bizimle irtibata geçiniz.