İçeriğe Geç

Kazaları Önleme ve Yol Güvenliği

Fundación MAPFRE Kazaları Önleme ve Yol Güvenliği Alanı, her türlü trafik kazasının önlenmesi ve kaza ve yaralanma oranlarının düşürülmesi konusunda kamuoyunun bilincini arttırmayı amaçlar. Hedef kitlesini risk altındaki gruplar (çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar) ve savunmasız gruplar (yaya ve iki tekerlekli araçların sürücüleri) öncelikle olacak şekilde segmente eden Vakıf bu amaçla yol güvenliği ve kazaları önleme konusunda çeşitli iletişim ve bilinçlendirme programları üzerinde çalışır.

Vakfın bu alandaki faaliyetleri eğitim, farkındalık çalışmaları ve araştırma projeleri üzerine odaklanır.

Gençler ve çocuklar için trafik güvenliği etkinlikleri


Vakıf, 2012 – 2015 yılları arasında Türkiye’de emniyet kemerinin önemini yaşayarak deneyimleten devrilme simülatörü projesi ile çoğunluğu üniversite öğrencisi olan üç bine yakın kişiye ulaştı.

2016 yılında ise trafik kurallarını eğlendirerek öğreten ve Türkiye’nin trafik sorunlarını dikkate alarak yazılan çocuk tiyatro oyunu “Bıdık ile Köpük Trafikte” ile hem trafikte kurallara uymanın önemini vurguluyor hem de çocuklara tiyatroyu sevdirmeyi amaçlıyor. Oyun iki yıl içerisinde İstanbul başta olmak Ankara, Kayseri, Antalya ve İzmir’de büyük tiyatro salonlarında yapılan gösterimlerle on dört binin üzerinde çocuğa ulaştı. Ayrıca “Bıdık ile Köpük Trafikte” adlı tiyatro oyunu Türkiye’de bir ilke de imza atarak yaz aylarında İDO’nun Yenikapı – Bandırma ve Bandırma - Yenikapı feribot seferlerinde oynanarak bir deniz ulaşım aracında sahnelenen ilk oyun olma özelliğine sahip oldu.

Vakfın bu alandaki faaliyetleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Yukarı dön