konut-sigortasi-almakicinoneriler
Home > Konut Yararli Bilgiler > Konut Sigortası Almak İçin Öneriler

Konut Sigortası Almak İçin Öneriler

Konut Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En önemli yaşam alanlarının başında gelen evleri güvence altına alan konut sigortası, yaygın olarak kullanıldığı için birçok sigorta şirketinin hizmetleri arasında bulunmaktadır. Ancak her konuda olduğu gibi konut sigortası alırken de bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Konut sigortası yaptırmayı düşünüyor ve en doğru olanı tercih etmek istiyorsanız hazırladığımız bu içeriğe göz atarak tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Konut sigortası, birincil yaşam alanınız olan evinizi, dolayısı ile sizi ve sevdiklerinizi koruma altına alan en önemli sigorta türlerinden biridir. Yaşam alanlarınızı yangına, hırsızlığa, teröre, kazalara ve daha pek çok olumsuz duruma karşı teminat kapsamına alan konut sigortası, telafisi en zor durumların dahi üstesinden gelmenizi sağlamaktadır. Bu nedenle DASK zorunlu deprem sigortası ile birlikte konut sigortası yaptırabilir, böylece evinizi eksiksiz ve tam olarak garanti altına alabilirsiniz.

Konut sigortası fiyatları, içerdikleri teminatlara ve ek hizmetlere bağlı olarak değişebilmektedir. Sigorta şirketleri arasında hizmet farklılıkları bulunsa dahi temel konut sigortası paketi genellikle yangın teminatından oluşur. Ancak dilerseniz teminat kapsamını genişletebilir, evinizi hırsızlık, su baskını, fırtına gibi durumlara karşı da sigortalatabilirsiniz.

Konut Sigortasında Nelere Dikkat Edilmeli

  • Konut sigortası ile ilgili ipuçları arasında ilk bilinmesi gereken ayrıntı; yapının bulunduğu il ve ilçeye bağlı olarak sigorta fiyatlarında değişik olabileceği ihtimalidir. Aynı sigorta şirketi farklı bir il ve ilçedeki aynı hizmet için değişik fiyat politikaları uygulayabilmektedir. Ek olarak kat sayısı, bina tipi gibi ayrıntılar da prim tutarını etkileyebilmektedir.
  • Ev içindeki eşyaların konut sigortası kapsamında olmadığı bilinmeli; adresteki eşyalar güvence altına alınacaksa poliçeye konut sigortası dışında eşya sigortası da eklenmelidir.
  • Konut sigortasında göz ardı edilmemesi gereken diğer bir detay ise; yakın sebep ilişkisidir. Örneğin; evinizi sigortalattınız ve deprem sonucunda çıkan bir yangından dolayı eviniz zarar gördü. Bu tarz bir durumda olayın temel sebebi deprem olduğu için konut sigortası değil; DASK yani zorunlu deprem sigortası devreye girmektedir.
  • Konut sigortaları, yapının satış fiyatını değil; inşa bedelini baz alır. Evinizi inşa bedeli üzerinden değil de satış fiyatı üzerinden sigortalatmak isterseniz daha fazla prim tutarı ödemeniz gerekir.
  • “İndirimli konut sigortası almak için ne yapmalı?” diye düşünüyorsanız bunun da farklı yolları bulunmaktadır. Örneğin; evinizde alarm sistemi bulunuyorsa bu durum sigorta fiyatı açısından avantaj sağlayabilmektedir. Ayrıca tıpkı kaskoda olduğu gibi konut sigortalarında da hasarsızlık indirimi uygulanabilmektedir.
  • Sizin için en uygun konut sigortasını bulmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız en yakın Mapfre acentesini ziyaret edebilir; böylece kasko, deprem sigortası ve eşya sigortası gibi farklı sigorta türleri dahil olmak üzere tüm sigorta çeşitlerinde profesyonel hizmet alabilirsiniz.
deneme yazısı

deneme yazısı

Araç Ruhsatından İlkyardım Çantasına Aracınızda Bulunması Gereken Belge ve Malzemeler Trafikte güvenliği sağlamak, kaza, yangın gibi durumlarda ilk müdahaleyi yapabilecek donanıma sahip olmak ve kontrol sırasında araca ait belgeleri trafik görevlilerine gösterebilmek...

read more
Sigorta poliçesi ve prim bedeli nedir

Sigorta poliçesi ve prim bedeli nedir

Sigortacılık ile ilgili en sık duyulan tabirlerin başında sigorta poliçesi, poliçe prim bedeli gibi sektörel terimler yer almaktadır. Peki trafik, kasko ya da konut sigortası yaptırılırken de karşılaşılan bu kelimeler tam olarak ne anlama gelmektedir?

read more