sigorta poliçesi ve prim bedeli nedir
Home > Konut Yararli Bilgiler > Sigorta poliçesi ve prim bedeli nedir

Sigorta poliçesi ve prim bedeli nedir

Sigorta Poliçesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sigortacılık ile ilgili en sık duyulan tabirlerin başında sigorta poliçesi, poliçe prim bedeli gibi sektörel terimler yer almaktadır. Peki trafik, kasko ya da konut sigortası yaptırılırken de karşılaşılan bu kelimeler tam olarak ne anlama gelmektedir? İşte cevapları…

Poliçe Nedir?

Poliçe ya da sigorta senedi, tarafların sorumluluklarını belirleyen sigorta anlaşmasının yazılı şekline verilen isimdir. Muhatap, keşideci ve lehtar olmak üzere 3 ayrı kişinin yer aldığı poliçelerde bulunması gereken bilgiler;

  • Sigortacı ve sigortalının yanı sıra varsa menfaattarın ismi ve adresi,
  • Sigortanın türü,
  • Sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri,
  • Sigorta ücreti,
  • Vadedilen teminatlar,
  • Sigorta poliçesi prim tutarı ve ödeme planı,
  • Düzenleme tarihidir.

Sigorta anlaşması bu bilgiler doğrultusunda imzalanır ve “Genel Şartlar” dışında varsa “Özel Şartlar” ile birlikte teslim edilir. “Genel Şartlar”, Türkiye’deki tüm sigorta şirketleri için geçerlidir ve birbiri ile aynıdır. İmzalanan poliçe ile teminat altına alınan durumlar, teminat dışı haller, sigortalının ve sigortacının sorumluluklarını, haklarını ve yükümlülüklerini içermektedir. “Genel Şartlar” ile beraber yine genel mevzuata aykırı olmayacak şekilde gerçekleştirilen düzenlemeler varsa bunlar da “Özel Şartlar” şeklinde sigortalıya poliçe ekinde verilmelidir.

Poliçe Prim Bedeli

“Poliçe nedir?” sorusu ile birlikte sigorta anlaşmalarına dair cevabı en çok merak edilen diğer bir soru ise “Prim bedeli nedir?” sorusudur. Prim bedeli, sigortayı yapan kuruluşun vadettiği teminatları yerine getirmek için sigortalıdan talep edilen tutardır. Poliçe primlerinin temelini oluşturduğu sigorta fiyatları, sigortanın türüne, kapsadığı teminatlara, ek hizmetlere ve benzeri ayrıntılara göre değişiklik göstermektedir.

Sağlık, araç, ziynet eşyası, gayrimenkul gibi pek çok farklı varlığın sigortalanabildiği günümüzde en çok tercih edilen sigorta çeşitlerinden biri ise konut sigortalarıdır. Konutlarda gerçekleşebilecek yangın, hırsızlık, su baskını gibi büyük zararlarla sonuçlanabilen olayları telafi etmeyi amaçlayan konut sigortalarının deprem için yaptırılan ve zorunlu olan türüne ise DASK adı verilmektedir.

Poliçe prim bedeli hesaplama sürecinde sigorta türüne göre değişiklik gösteren farklı dinamikler üzerinden sigorta fiyatları belirlenmektedir. Konut sigortası fiyatları için de geçerli olan bu kural, poliçeye eklettirilen yangın teminatı başta olmak üzere diğer ek teminatlara bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle sigorta sorgulama esnasında konut sigortası için firmalar arası farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Konut sigortası dahil tüm sigorta türlerinde uluslararası kalite anlayışına sahip tecrübeli bir firmadan hizmet almak isterseniz en yakın Mapfre Sigorta acentesine uğramanız yeterli.

deneme yazısı

deneme yazısı

Araç Ruhsatından İlkyardım Çantasına Aracınızda Bulunması Gereken Belge ve Malzemeler Trafikte güvenliği sağlamak, kaza, yangın gibi durumlarda ilk müdahaleyi yapabilecek donanıma sahip olmak ve kontrol sırasında araca ait belgeleri trafik görevlilerine gösterebilmek...

read more
Konut Sigortası Almak İçin Öneriler

Konut Sigortası Almak İçin Öneriler

En önemli yaşam alanlarının başında gelen evleri güvence altına alan konut sigortası, yaygın olarak kullanıldığı için birçok sigorta şirketinin hizmetleri arasında bulunmaktadır. Ancak her konuda olduğu gibi konut sigortası alırken de bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Konut sigortası yaptırmayı düşünüyor ve en doğru olanı tercih etmek istiyorsanız hazırladığımız bu içeriğe göz atarak tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

read more