Egzoz Emisyon Ölçümü Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Detay

yazar MAPFRE
egzoz-emisyon-olcumu

Motorlu taşıtların çoğu zaman hayatı kolaylaştırdığı ve dilediğiniz yere, konforlu bir şekilde ulaşmanızı sağladıkları bir gerçek. Fakat eğer bir aracınız varsa, trafikte karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlara karşı da önlem almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hem maddi hem de manevi olarak kendinizi güvence altına almanızı sağlayacak araç sigortalarının yanı sıra aracınızda var olduğunu bilmediğiniz sorunları öğrenmenizi ya da aracınızdaki sorunları gidermenizi sağlayan muayeneler ve bakımlar da sizi, sevdiklerinizi korur.

Fakat zorunlu olarak yaptırmanız gereken muayeneler sadece güvenliğinizi sağlamak açısından yapılmıyor. Çevreyi ve bütçenizi korumak amacıyla yaptırılması gereken muayeneler de mevcut. Evet, egzoz muayenesinden bahsediyoruz. Haydi, gelin şimdi, 7 soru ile araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan egzoz gazı emisyon ölçümünü daha yakından tanımanızı sağlayacak detayları sıralayalım.

1. Egzoz Muayenesi Nedir?

Trafiğe çıkan araçlardan salınım yapan egzoz çevre kirliliğine neden olabileceği gibi, fazla yakıt tüketmenize de sebep olabilir. Hem çevreyi hem de bütçenizi korumak amacıyla yapılan düzenli ve zorunlu muayeneye ise egzoz gazı emisyon ölçümü adı verilir.

2. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yapılmadığında Ne Olur?

Ölçüm yaptırmanız gerektiği halde egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmadığınız ve trafik kontrolleri sırasında bu durumun tespit edildiği durumda para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen ve yaptırılması zorunlu olan rutin araç muayenesi öncesinde de egzoz ölçümü yaptırmalısınız. Aksi takdirde aracınız kusurlu sayılabilir.

3. Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Araç muayenesinde olduğu gibi egzoz emisyon ölçümü konusunda da yetkili kuruluş TÜVTÜRK’tür. TÜVTÜRK internet sitesinden randevu oluşturup ölçüm yaptırabilirsiniz.

Egzoz gaz ölçümü

4. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç muayene istasyonlarında ölçüm yaptırmak için ihtiyacınız olan belgeler aracınızın tescil belgesi ve T.C. kimlik numaranızı belirten nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi resmi belgelerdir.

5. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Muayene öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bilir ve gerekli uygulamaları yaparsanız muayeneden başarıyla geçme ihtimaliniz artar. Peki, ölçüm öncesinde dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

  • Egzoz sistemi üzerinde herhangi bir delik ya da çatlak varsa muayene öncesinde bu noktaları onarmalı, sistemdeki aksaklıkları gidermeli, bağlantı noktalarında bir sorun olmadığına emin olmalısınız.
  • Aracınız katalitik konvertörlü ise konvertörlerin sağlamlığını kontrol etmelisiniz.
  • Hem bütçeniz hem de çevre temizliği için son ölçüm tarihini geçirmediğinize emin olmalısınız. Geçerli son ölçüm tarihini 01.01.2023 sonrası aldığınız raporda bulabilir ya da tarihe e-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca test sonrasında egzoz gazı emisyon ölçümü sorgulama yapmak isterseniz e-Devlet üzerinden sorgulama yapabileceğinizi de belirtelim.
  • Henüz ilk ölçümünü yaptırmamış 0 km araçların ölçüm geçerlilik süresi, tescil belgelerinde yazan ilk muayene geçerlilik süresine eşittir.
  • Son olarak güvenliğiniz ve rutin kontrolleri başarıyla geçebilmek için aracınızın rutin bakımını düzenli bir şekilde yaptırmalısınız.

6. Motorlu Taşıt Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Ölçüm periyotları araç tipine göre farklılık gösterir.

  • Hususi (binek) ve resmi otomobillerin ilk üç yaş sonunda başlamak üzere, her iki yılda bir,
  • Diğer motorlu taşıtların ise bir yaş sonunda ve sonrasında her yıl ölçüm yaptırması zorunludur.
  • Tarım ve orman traktörler, motosikletler, mopedler ve 1979 yılı ve öncesi üretilmiş motorlu taşıtlar, hibrit ve elektrikli araçlar, hidrojen yakıtlı araçlar bu ölçümden muaftır.

7. Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı Ne Kadar?

Egzoz muayene ücreti, araç tiplerine göre değişiklik göstermiyor. Peki, egzoz muayene ücreti ne kadar? KDV dahil egzoz ölçüm ücreti 2024 itibarıyla 256 TL’dir. (Egzoz muayene fiyatları, yapılan düzenlemeler sonucunda değişebilir. Lütfen gerekli kontrolleri yapınız.)

MAPFRE Sigorta ile Aracınızı Güvence Altına Alın

Araç muayenesi, egzoz gazı emisyon ölçüm gibi zorunlu işlemler güvenliğinizi sağlamak ve çevre kirliliğini önlemek adına oldukça önemli. Fakat ne yazık ki bu uygulamalar kendinizi, sizinle birlikte seyahat eden misafirlerinizi ve aracınızı korumak için yeterli olmayabilir. Maddi ve manevi olarak kendinizi korumaya almak için MAPFRE Sigorta araç sigortaları sizinle! Dilerseniz hemen Kasko Sigortası teklif ve Zorunlu Trafik Sigortası teklif sayfalarımızı ziyaret edebilir ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

MAPFRE Sigorta

Benzer Yazılar

Yorum Yap