Kışın Araba Kullanmak İçİn 10 Önerİ

yazar MAPFRE
Kışın Araba Kullanmak İçin 10 Öneri

Araç kullanırken trafik kurallarına uymak ve karşınıza çıkabilecek tehlikelere karşı dikkatli olmak her zaman önemlidir fakat söz konusu zorlu hava şartları olduğunda ekstra dikkatli olmanız şart! Peki; kar, buzlanma, yağmur gibi hava koşullarının sıklıkla görüldüğü kış aylarında araç kullanmanın püf noktaları nelerdir? Kışın araç kullanırken dikkat etmeniz gereken 10 noktayı sizin için derledik.

1. Kış Hazırlığı Yapın

Motor, lastikler, silecekler… Arabanızın pek çok parçası güvenli bir sürüş için önemli. Peki, aracınız kışa hazır mı? Bu sorunun cevabını verebilmek için arabanızın kontrollerini yaptırmalısınız! Dilerseniz “Aracınızın İçin Kışlık Bakım Rehberi” yazımızı okuyarak güvenli bir sürüş için bakımla ilgili dikkat etmeniz gereken noktalara, detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

2. Araç İçi İdeal Isı Konusunu İhmal Etmeyin

Güvenli sürüş için sürücülerin konforlu bir şekilde araç kullanması önemlidir. Bu nedenle aracınızın içinin aşırı sıcak veya soğuk olmaması gerekir. Ayrıca koltuğunuzun da rahat olduğuna emin olmalısınız. İhtiyacınız varsa bel minderi gibi yardımcı ürünleri kullanabilirsiniz.

3. Doğru Aydınlatmaya Önem Verin

Kışın, gündüz saatleri kısalır ve sis gibi olaylar yaygınlaşır. Tüm bu etkenler ise yol görüşünü olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Görmek ve diğer araçlardaki sürücülerin sizi fark etmesini sağlamak için kısa farlarla araba sürmelisiniz.

 Doğru Aydınlatmaya Önem Verin

4. Ön ve Arka Camları Kontrol Edin

Aşırı soğuğun camı kırmasını engellemek için, herhangi bir bozulma ya da çatlama karşısında camı tamir etmeniz veya değiştirmeniz oldukça önemlidir. 

5. İlk Yardım Çantanızın Eksiksiz Olduğundan Emin Olun

İlk yardım çantası elbette ki her zaman önemli. Fakat kış aylarında, hava koşulları nedeniyle, kaza oranında artış yaşanabileceğini göz ardı etmemeli ve ilk yardım çantanızdaki eksiklikleri gidermelisiniz.

6. Alternatif Bir Güzergah Belirleyin

Kışın araç kullanmanın püf noktaları arasında yol durumunu takip etmek ve tercih ettiğiniz rotaya alternatif olarak bir güzergah belirlemek de yer alır. Kaza ya da hava koşulları nedeniyle yol tıkalı olduğunda alternatif güzergahı seçebilir ve bu sayede daha rahat bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. 

7. Araç Sigortası Teminatlarını İnceleyin

Kış döneminde, yol yardımı oto sigortalarının en çok talep edilen hizmetlerinden biridir. Oto sigortası poliçenizde yol yardımı, ikame araç gibi teminatların yer alıp almadığını incelemelisiniz. Eğer poliçenizde bu teminatlar yoksa ve ekletmek istiyorsanız sigorta şirketiniz ile görüşebilirsiniz.

8. Hız Yapmayın

Kışa özgü meteorolojik olaylar; buzlanma, rüzgar, kar ve yağmur, daha yavaş sürüşü ve direksiyonda sert tepkilerden kaçınmanız güvenliğiniz için en önemli noktalardan biridir.

9. Büyük Vitesleri Tercih Edin

İmkân olduğu sürece, özellikle de buz ve kar üzerinde, arabanın ilk kalkışı da dâhil olmak üzere, mümkün olan en büyük viteslerle araba kullanmaya özen göstermelisiniz.

10. Fren Yapmaktan Kaçının

Buz, kar ile ıslak veya rüzgarlı yollar üzerinde fren yapmak veya arabayı durdurmak için uygun olan şey vitesi kademeli olarak küçültmek ve arabayı durana kadar yavaşlatır.

MAPFRE Sigorta ile Kendinizi Güvence Altına Alın

Kasko Sigortası, aracınız ile başınıza gelebilecek pek çok olumsuz durum karşısında sizi güvence altına alır; oluşabilecek maddi ve manevi yükleri azaltır. MAPRFE Sigorta olarak yanınızda olup sizi güvence altına almak isteriz; dilerseniz Kasko Sigortası Teklif sayfamızdan hemen fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Ayrıca “Zorlu Hava Şartlarında Güvenli Araç Kullanımı İçin 10 Öneri” yazımıza göz atabilir; can ve mal güvenliğinizi sağlayacak ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yap