Evinizi Güvence Altına Alın: Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Fark Nedir?

yazar MAPFRE
Konut Sigortası ve Dask Arasındaki Farklar

İşten eve dönüyorsunuz ve tek hayaliniz koltuğunuza kurulup günün yorgunluğunu atmak… Peki, kapıyı açtığınızda evinize hırsız girdiğini ve televizyon dâhil pek çok elektronik eşyanızın çalındığını gördüğünüzde nasıl hissedersiniz? Ya da da kötüsü, yıllardır yaptığınız birikim ile aldığınız evin bir deprem nedeniyle yok olması size nasıl hissettirir? Elbette hiçbir şey sizin ve sevdiklerinizin sağlığından önemli değil. Ancak, eviniz ile ilgili bu tarz olayların da sizleri maddi-manevi olarak zorlayacağı bir gerçek. Merak etmeyin! Evinizde meydana gelebilecek tüm risklere karşı önlem alabilmeniz için yanınızdayız! MAPFRE Sigorta’nın DASK ve Konutlar İçin Çağdaş Güvence Sigortası (konut sigortası) ürünleri sayesinde evinizi güvence altına alabilir ve depremden hırsızlığa, yangından eve kara taşıtı çarpmasına kadar geniş bir yelpazede evinizi güvence altına alabilirsiniz.

DASK mı, Konut Sigortası mı?


Tam da bu noktada evinizi ve dolayısıyla bütçenizi, oluşabilecek maddi zararlardan korumak için hangi ev sigortasını yaptırmanız gerektiğini sorgulamaya başlayabilirsiniz. Hemen söyleyelim: Cevap, ikisi de! Çünkü birbirine çok karıştırılan bu iki sigorta ürünü birbirini tamamlıyor ve evinizi tam anlamıyla koruma altına alıyor. Şimdi, konuya daha detaylı bir şekilde bakabilmek için DASK ve konut sigortası nedir, yakından bakalım.

DASK Nedir?


DASK aslında bir sigorta türü olarak bilinse de “Doğal Afetler Sigorta Kurumu”nun açılımıdır. Bu nedenle doğru kullanımın aslında “Zorunlu Deprem Sigortası” olduğunu söyleyebiliriz.
1999 Marmara Depremi sonrasında kurulan DASK, Zorunlu Deprem Sigortası sayesinde deprem sırasında ya da sonrasında bu doğal afet nedeniyle oluşan hasarları karşılamayı amaçlar.
Peki, DASK fiyatları neye göre belirlenir? Zorunlu Deprem Sigortası fiyatları; bina türü ve yaşı, evinizin büyüklüğü, coğrafi konum gibi kriterler doğrultusunda şekillenir. Fakat Zorunlu Deprem Sigortası ücretlerinin oldukça cüzi olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi Alanlar DASK Kapsamına Girer?


Zorunlu Deprem Sigortası, evinizin ana duvarlar, temeller, tavanlar ve tabanlar, koridorlar, merdivenler gibi tamamlayıcı bölümlerini kapsar. Yani evin her alanı ya da evinizin içerisinde bulunan değerli eşyanız DASK’ın kapsamına girmez. Dilerseniz DASK ürün sayfamızı ziyaret ederek bu sigortanın teminatlarını ayrıntılı şekilde görebilirsiniz.

Hangi Alanlar Dask Kapsamına Girer

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, halk arasında ev sigortası olarak da bilinir ve hem evinizi hem de evinizin içerisindeki değerli eşyayı koruma altına alabilir. Bu sayede hırsızlıktan doğal afete kadar pek çok durum karşısında evinizin zarar görmesi durumunda konut sigortaları, hasarınızı teminatlar ve poliçenizde yer alan limitler dâhilinde karşılar.

Konut Sigortası Kapsamına Neler Girer?

Her sigorta türünde olduğu gibi konut sigortalarında da ana teminatlar neredeyse aynı olmasına rağmen sigorta şirketlerine göre değişebilen ek teminatlar, güvence alanını genişletebilir.

MAPFRE Sigorta olarak hem evinizi güvence altına alan hem de hayatınızı kolaylaştıran Konutlar İçin Çağdaş Güvence Sigortası’nda yıldırım, fırtına, kar ağırlığı gibi doğal afetlerin yanı sıra hırsızlık, taşıtların evinize çarpması, yakıt sızması gibi durumlar da poliçeye dâhil edilebilir. Ayrıca “Ev Yardım Hizmetleri” sayesinde yılda bir kez olmak üzere ücretsiz kombi ya da klima bakımını yaptırabilir, diğer işlemlerinizde özel indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Konutlar İçin Çağdaş Güvence Sigortası ürün sayfamızı inceleyerek poliçenize dâhil edebileceğiniz tüm teminatları ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Haydi şimdi, Zorunlu Deprem Sigortası ve ev sigortası arasındaki farklara ayrıntılı bir şekilde göz atalım.

DASK Zorunludur, Konut Sigortası Zorunlu Değildir

DASK ve ev sigortasının birbiriyle karıştırılan iki ürün olduğundan bahsetmiştik. “DASK ve konut sigortası zorunlu mu?” sorusunun sıklıkla sorulmasının nedenlerinden biri de işte bu!

Konut sigortası ve DASK arasındaki en belirgin fark, konut sigortası yaptırmanın zorunlu olmaması; ama DASK’ın zorunlu olmasıdır. DASK’ın amacı, deprem kuşağında bulunan ülkemizde oluşabilecek bina hasarları nedeniyle ev sahiplerinin maddi kayıplarını en aza indirmektir. Konut sigortası ise farklı teminatlar ile daha geniş bir güvence sağlar.

Dask Olmadan Evinizde İlgili İşlemler

DASK Olmadan Eviniz ile İlgili Bazı İşlemleri Yaptıramazsınız

Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaptırmadığınız takdirde tapuda alım-satım, elektrik-su aboneliği açtırma gibi işlemleri yaptıramazsanız. Kamu kurum ve kuruluşlarında eviniz ile ilgili yaptıracağınız işlemlerde DASK poliçesinin olması zorunludur. Eğer yıllık olarak yenilenen Zorunlu Deprem Sigortası’nın yenilenmesi gerekiyorsa sigorta şirketlerinin acenteleri yardımıyla ya da online olarak DASK poliçenizi yenileyebilirsiniz. Dilerseniz “Zorunlu Deprem Sigortası Prim Hesaplama” sayfamızdan ödemeniz gereken primi kolayca hesaplayabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Konut sigortasında ise böyle bir zorunluluk yoktur. Yani ev sigortanız olmasa bile kamu kurum ve kuruluşlarında işlem yaptırabilirsiniz.

DASK Değerli Eşyanızı Korumaz, Konut Sigortası Korur

Bahsettiğimiz gibi Zorunlu Deprem Sigortası sadece bina dâhilinde güvence sağlar. Fakat konut sigortası, ek teminatlar içerisinde yer alan elektronik cihaz teminatı sayesinde hırsızlık gibi durumlar karşısında da maddi kayıplarınızı karşılamayı amaçlar.

Konut Sigortası Hayatınızı Kolaylaştıran Avantajlar Sunar

Yazımız boyunca aktardığımız gibi DASK deprem ve depremin ardından binanın tamamlayıcı bölümlerinde oluşan hasarları karşılar ve “Ev Yardım Hizmetleri” konusunda bir destek sağlamaz. Fakat MAPFRE Sigorta’nın ek teminatları arasında bulunan “Ev Yardım Hizmetleri” ile hem ev içerisinde hem de ev dışarısında faydalanabileceğiniz ayrıcalıklar sunar. Şimdi o hizmetlere kısaca bir göz atalım.

 • Elektrik ve su tesisatında oluşan hasarın giderilmesi
 • Anahtarın unutulması gibi durumlarda çilingir hizmeti
 • Yılda bir kez ücretsiz klima ve kombi temizliği (Diğer hizmetlerde %30’a varan indirim sunulur)
 • Yılda bir kez ücretsiz çift kişilik koltuk yıkama (Diğer hizmetlerde %40’a varan indirim sunulur)
 • Konuttaki pencerelerde oluşan hasarlar nedeniyle gerçekleştirilecek cam değişimi
 • Oluşan bir hasar ya da meydana gelen bir kaza nedeniyle konutta bulunan şahısların kurtarılması
 • Konutta meydana gelen bir hasar nedeniyle aile bireylerinin konaklama ya da seyahat giderleri
 • Konuta doktor, hemşire, refakatçi, solunum terapisti ya da ambulans gönderilmesi
 • Çocuklar için eve öğretmen gönderilmesi
 • Birinci derece akrabanın vefatı sonrasında meydana gelen seyahat masrafları
 • Faturaların ödenmesi
 • Nakit avans
 • Acil mesajların iletilmesi

MAPFRE Sigorta ile hem evinizi ve bütçenizi korumanız hem de hayatınızı kolaylaştırmanız mümkün!

Benzer Yazılar

Yorum Yap