Neden Trafik Sigortası Yaptırmalıyız? Önemi Nedir?

yazar MAPFRE

Trafik kazaları ne yazık ki hayatın bir gerçeği. Sigortalar ise bu gerçek ile karşılaşılması durumunda size hem maddi hem de manevi destek sağlayabilecek ürünler. Özellikle Karayolları Trafik Kanunu’nca her aracın yaptırması gereken Zorunlu Trafik Sigortası bu konuda çok önemli.

Zorunlu Trafik Sigortası, kaza nedeniyle yani kasıtlı olmayarak karşı tarafta yaratılan maddi ve manevi hasarı karşılamak amacıyla yaptırılır. Bu sayede trafikte meydana gelebilecek kaza durumlarında oluşan maddi ve manevi yük minimuma indirilebilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası, kaza yapılan herhangi bir durumda, kazayı yapan araç sahibinin kabahat ve yarattığı hasar oranına bağlı olarak meydana gelen maddi zararı tamamen veya kısmen karşılayan bir sigorta çeşididir. 2918 Sayılı Karayolları Kanunu gereğince zorunlu hale getirilen yani isteğe bağlı olmayan Trafik Sigortası, kasıtlı olarak gerçekleştirilen ya da hukuki olarak bu yönde karar verilen durumlarda geçerliliğini yitirir. Kara yollarına çıkan tüm motorlu taşıtların, trafik sigortası poliçesini yanında bulundurması faydalıdır.

Trafik Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Trafiğe çıkan her araç sahibinin Zorunlu Trafik Sigortası yaptırması birçok avantajı beraberinde getirir.

Sigortanızı yaptırmadan trafiğe çıkmanız durumunda para cezası ile karşılaşabilirsiniz. 2013 yılına kadar, aracınızı kullanırken poliçeyi yanınızda bulundurmanız zorunluydu, fakat artık polisler bilgisayar ortamından da aracın trafik sigortası belgesine ulaşabildikleri için böyle bir zorunluluk yok. Fakat siz yine de dilerseniz belgenizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Kısacası bu sigortanın ilk avantajı sizi ceza ödemekten kurtarması.

Kazaya dâhil olan üçüncü şahısları güvence altına alması da sigortanın bir diğer faydasıdır. Diğer bir yandan, poliçe doğrultusunda, vefat ve tedavi teminatından avukatlık giderlerine, araç teminatından kaza başına maddi hasar teminatına kadar ortaya çıkan tüm masrafları karşılayarak hem hatalı tarafı hem de mağdur olan kişileri koruması da Zorunlu Trafik Sigortası’nın önemi konusuna dikkat çeken bir diğer unsurdur.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortası fiyatları ve limitleri; aracın türüne, kayıtlı olduğu şehre ya da ticari olup olmamasına göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle Zorunlu Trafik Sigortası’nın fiyatları konusunda internet üzerindeki hesaplama araçlarından ya da sigorta şirketinden yardım almanız en sağlıklısıdır.

MAPFRE Sigorta ile Kolayca Sigortanızı Yaptırın

Vakit geçirmeden Zorunlu Trafik Sigortası teklifi almak veya sigorta yaptırmak istiyorsanız hemen MAPFRE Sigorta Trafik Sigortası Teklifi sayfamızdan yardım alabilirsiniz.

Siz de geç kalmadan, olası durumları göz önünde bulundurarak zorunlu araç sigortanızı yaptırabilir ve bu sayede tatsız sürprizlere karşı gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yap