Yazın Güvenli Bir Şekilde Araba Kullanmak İçin Öneriler

yazar MAPFRE

Her mevsimde yapılan uzun araba yolculukların tadı farklı olsa da yaz mevsiminin, arabayla uzun seyahatlerin tadını çıkarmak için en uygun dönem olduğunu söyleyebiliriz. Yol koşullarının genellikle güvenli bir sürüş için ideal olması ve gün ışığından daha fazla yararlanabilmek, yaz aylarının avantajları arasında yer alır. Fakat bunun yanı sıra sıcaklık ve güneş gibi bazı durumlar risk unsuru da oluşturabilir. Bu tehlikeler, yazın araba kullanmak için bazı önerileri gözlemleyerek en aza indirilebilir.

Şimdi vereceğimiz yaz aylarında sürüş güvenliği önerilerimiz sayesinde hem şehir içi hem de şehir dışı seyahatlerinizde daha konforlu ve emniyetli sürüşler yapabilirsiniz. Haydi, başlayalım!

Yaz Bakımını İhmal Etmeyin

Evet, zorunlu değil; ama aracınızın yaz bakımını yaptırmanız güvenliğiniz için oldukça önemli. Bu bakımda, kış aylarının aracınız üzerindeki olumsuz etkisi görülebilir ve bu sayede sorun büyümeden müdahale edilebilir. Motoru incelemek, silecekleri kontrol etmek, kışlık lastikleri çıkarıp yaz lastiğini takmak, eğer lastikleri değiştirdiyseniz lastiklerinizin havasını kontrol etmek… Büyük, küçük pek çok noktanın dâhil olduğu araba yaz bakımı konusunda yetkili servislerden yardım alabilirsiniz.

Havalandırmaya Dikkat

Siz farkında olmasanız da mevsim şartları pek çok şeyi olduğu gibi sürüş kalitenizi de etkiler. İdeal sıcaklıkta olmayan bir ortam dikkatinizin dağılmasına, hatta uykunuzun gelmesine bile neden olabilir. Bunun yanı sıra açık camlar da tehlikeli olabilir. Örneğin eğer saçlarınız uzunsa rüzgâr nedeniyle uçuşan saçlarınız görüşünüzü engelleyerek kazalara sebep olabilir. Bu nedenle ideal sıcaklığa ulaşabilmek için araç klimasını mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Yol Yardımcılarınız Sürekli Yanınızda Olsun

Yedek lastik, trafik seti ve ilk yardım çantası, otomobilinizde olmazsa olmaz ürünler. Bunların yanı sıra kendi mevsimsel ihtiyaçlarınızı da düşünmeniz gerekir. Bir çift rahat ve hafif bez ayakkabı ile bir miktar tercihen pamuklu yazlık kıyafet almak, konforunuz için iyi bir tercih olacaktır.

Giysinin yanında beslenme de önemli! Su ve ufak atıştırmalıklara aracınızda yer verebilirsiniz. Fakat su içmek ya da bir şeyler atıştırmak istediğinizde sürüş sırasında bunları yapmamanız gerektiğini hatırlatalım. Aracınızı kenara çekip bu ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Çöp poşetleri, kağıt havlu, kağıt mendil ve ıslak mendiller yılın bu döneminde de aracınızın içinde olmalı.

Yaz Sürüşleri İçin Öneriler

  • Uzun sürüşlerde mola vermeyi ihmal etmemelisiniz. Trafik Genel Müdürlüğü, molaların her iki saatlik sürüşte veya katedilen her 150-200 kilometrede bir ve 20 dakika olması gerektiğini söyler.
  • Sürekli olarak su veya meyve sularıyla vücudunuzun sıvı ihtiyacını gidermelisiniz. Alkollü içecekler, araba kullanılacağı sürece kesinlikle yasaktır.
  • Araba kullanmak için imkân varsa sıcağın en yüksek olduğu zamanlardan kaçınmalısınız. Günün ilk saatleri, sabahları ve gün batımı, yazın arabayla seyahat etmek için uygun zamanlardır. Tabii burada yola çıkmak için yeterince dinlenmiş olmanız da önemlidir.
  • Güneşe bağlı parlamaları veya aşırı güneş ışığından kaynaklı görüş sorunlarını önlemek için güneş gözlüğü kullanmalısınız.

Tüm bu önerileri dikkate alarak yazın güvenli sürüşler gerçekleştirebilirsiniz!

MAPFRE Sigorta ile Her Zaman Güvendesiniz

Yaz aylarında özellikle yağmurlu havalar sürüşü zorlaştırabilir. Yağmurlu havalarda araç kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi edinmek için “Yağmur Altında Güvenle Araba Sürmek İçin 10 Öneri” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüm bunların yanında trafik, bazı zamanlarda karşınızda kötü sürprizler de çıkarabilir. Umarız bu kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız, ama önlem almak şart! MAPFRE Sigorta’dan Kasko Sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası yaptırarak trafikte karşılaşabileceğiniz kötü sürprizlere karşı önlem alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yap