Ana menü

Anasayfa > Oto Yararli Bilgiler > Aracınıza Kış Bakımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

Aracınıza Kış Bakımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

Aracınız Kışa Nasıl Hazırlanır?

Hava koşulları kış aylarında trafik kazalarının artışına neden olur. Havanın erken kararması, yağmurun ve karın hem sürücülerin görüş açısını engellemesi hem de zemini daha kaygan hâle getirmesi bu kazalarda etkilidir. Hava koşulları sadece sizin sürüşünüzü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda aracınızın sürüş performansını da etkiler. Unutmayın ki, aracınızın düzgün ve randımanlı çalışması için kışa en uygun şekilde hazırlanması gerekir.

Aracınızı kışa hazırlamak için lastik değişimi yapmak, silecekleri yenilemek, aküyü kontrol ettirmek ve frenlerin bakımını yaptırmak önceliğiniz olmalıdır. Ayrıca farların kontrolünün yapılması ve motor suyuna bakılması da önem taşır.

Araçlarda Kış Bakımı Neden Yapılır?
Kış aylarının öngörülmeyen hava koşulları, eğer aracınıza gerekli kış bakımını yaptırmazsanız sizi aracınıza en çok ihtiyaç duyduğunuz anda zor durumda bırakabilir. Nasıl vücudunuzu kış mevsiminde mont, bere, atkı ve eldivenle koruyorsanız, aracınızı da aynı şekilde özenle korumalısınız.

Kış bakımı aracınızın soğuk havadan, yağmur ve kar nedeniyle oluşan ıslak zeminden, bozulan görüş açısından etkilenmemesini veya daha az etkilenmesini olanaklı kılar.

Arabanıza Kış Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

-Sileceklerin Bakımı Önceliğiniz Olmalıdır.

Silecek değişimi sıklıkla ihmal edilir. Ancak, yağışlı bir günde çamurlu bir yolda araba kullanmak durumunda kaldığınızda iyi çalışmayan, yıpranmış silecekler sizi zor durumda bırakabilir. Yıpranmış silecekleri değiştirmeniz ve silecek suyunu da antifriz ilavesiyle soğuk havalara hazırlamanız gerekir.

-Kış Lastiklerinizi Mutlaka Taktırın.

Aracınızın kış koşulları ile gerçekten mücadele eden parçası lastikleridir. Kış aylarındaki kara ve buza karşı lastiklerinizde etkin önlemler almanız bu nedenle önemlidir. Kış lastiklerinin özelliği diş derinliğinin fazla olması ve bu nedenle aracın zeminde kaymasını engellemesidir. Kış lastiklerinizin diş derinliğini kontrol ederek -eğer hâlâ fonksiyonunu koruyorsa- eski lastiklerinizi taktırabilir, değilse yeni kış lastikleri ile değiştirebilirsiniz. Kış lastiği kullanmanın önemi konusundaki yazımıza mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

-Akü Kontrolünüzü Yaptırın.

Soğuk havalar aracınızın akü kapasitesi üzerinde de etkilidir. Akünün, akü kablolarının, kutup başlarının ve akü sıvısının detaylı şekilde gözden geçirilmesi gerekir. Akü kablolarında herhangi bir eskime olup olmadığı kontrol edilmeli, akü kutup başları sıkılaştırılmalıdır. Akünün kontrolü sırasında üretim tarihine göz atmanız da faydalı olacaktır. Size ne zaman değiştirmeniz gerektiği konusunda en iyi ipucunu akünün üretim tarihi verir. Yeni akü alırken de, üretim tarihinin altı aydan fazla olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

-Farlarınızı ve Araç İçi Işıkları Gözden Geçirin.

Farlarınız yolu iyi görmeniz ve diğer sürücülerin sizi görmesi açısından son derece önemlidir. Çalışmayan lambalarınızı yenileriyle değiştirebilir, farların görünürlüğünü artırmak için far camlarını temizleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, aracın motor soğutma suyunun antifriz seviyesi kontrol edilmeli, kışın motorun soğuk havadan donmasına karşı gerekli tedbir alınmalıdır. Fren balataları kontrol ettirilmeli, yıpranmış balatalar değiştirilmelidir. Ayrıca aracınızın içerisinde, kış ayları süresince tedbir amaçlı bir acil durum kiti bulundurmanız yerinde olacaktır.

Unutmayın!

Aracınızla güvenli bir seyahat için aracınızın kış bakımını tamamladığınızdan ve zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortasını yaptırdığınızdan emin olun. Mapfre Sigorta’nın servis bakım hizmetleri, hızlı araç sigortalama işlemleri hem zamandan hem emekten kazandıracak hem de sizi aracınız içinde daha güvenli kılacaktır.

Trafik Sigortaları Prim İadesi Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortaları Prim İadesi Nasıl Yapılır?

Sigorta şirketlerinin trafik sigortalarından aldıkları fazla primleri iade etmelerini kapsayan süreç araç sahiplerinin önemli bir bölümünü ilgilendiriyor. Peki trafik sigortası prim iadeleri neden yapılıyor, kimleri kapsıyor, nasıl ve ne zaman alınabiliyor? İşte cevapları.

daha fazla bilgi edinin
Oto sigortanızdaki vazgeçilmez 10 teminat

Oto sigortanızdaki vazgeçilmez 10 teminat

Tüm risklere karşı sigorta poliçeleri, muafiyetleri olan, olmayan… Günümüzde oto sigorta teklifleri çok geniştir, bu durum her otomobil türü ve sürücü profiline göre en iyi sigortayı bulmak için uygundur. Bununla birlikte bunlardan hangileri hiçbir zaman vazgeçilmemesi gereken teminatlardır? Oto sigortanda vazgeçilmez olan 10 teminat vardır ancak bunları bilmek ve bunlara önem vermek gerekmektedir.

daha fazla bilgi edinin