Ana menü
yanlis-bilinen-trafik-isareti

Anasayfa > Oto Yararli Bilgiler > Yanlış Bilinen 7 Trafik İşareti

Yanlış Bilinen 7 Trafik İşareti

Yanlış Bilinen Trafik İşaretleri

Can güvenliği ve kurallara uygun araç kullanımı bakımından üst düzey bir öneme sahip olan trafik levhalarını ne kadar iyi tanıyorsunuz? Genellikle birbiri ile karıştırılan trafik levhaları hangileri? İşte yaygın olarak yanlış bilinen 7 trafik levhası…

Trafik İşaretleri Güvenli Sürüşün İlk Kuralı

Güvenli bir sürüş ve sağlıklı bir trafik akışı için şart olan uyarı levhaları, bu nedenle tüm dünyada yaygın olarak kullanılır ve bilinirler. Ancak trafik kurallarının eksiksiz şekilde anlaşılabilmesi ve uygulanabilmesi için levha anlamlarının tam ve doğru olarak bilinmesi gerekir. Çoğu trafik levhasının anlamı üzerindeki şekil, renk ve simgelerden kolayca anlaşılabilse de bazıları yeterince bilinmez, birbiriyle karıştırılır ya da tahmin edilemez.

Trafik İşaretlerini Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Yaya Giremez

Yayalarla ilgili olan tabelalar sık sık karıştırılır. Hepsi birbirini andıran insan figürleri “Acaba kırmızılı olan yaya giremez miydi yoksa mecburi yaya yolu muydu?” gibi soruları akla getirir. Yaya levhalarını ayırt edebilmek için renklerini doğru bilmek her zaman büyük kolaylık sağlar. Örneğin; kırmızı çember içindeki insan figürü (üzerinde herhangi bir çizgi bulunmaz) yaya giremez anlamı taşır.

Mecburi Yaya Yolu

Bilinirlik oranı daha düşük olan ve sık sık yaya giremez tabelası ile karıştırılan mecburi yaya yolu tabelası ise lacivert zemin üzerinde bir yetişkin ve bir çocuk figüründen ayırt edilebilir.

Yaya Geçidi

Genellikle birbiri ile karıştırılan diğer yaya levhaları ise; yaya geçidi ve okul geçidi levhaları. Kırmızı üçgen içindeki tek insan figürü yaya geçidi iken, yine kırmızı üçgen içinde yer alan ancak bir yetişkin ve bir çocuktan oluşan levha ise okul geçidi olarak kabul edilir.

Bisiklet Giremez

Bisikletlerle ilgili trafik levhaları da sık sık birbiri ile karıştırılan levha türlerinden. Tıpkı yaya giremez ve mecburi yaya yolu tabelalarında olduğu gibi bisiklet giremez ve mecburi bisiklet yolu tabelalarını da renklerinden kolayca ayırt etmek mümkün. Kırmızı çember ile çevrili bisiklet figürü (üzerinde herhangi bir çizgi bulunmaz) bisiklet giremez anlamına gelir.

Mecburi Bisiklet Yolu

Bisiklet giremez levhası ile karıştırılarak uzun süre aklınızı “Acaba bu tabelanın anlamı neydi?” sorusuyla meşgul edebilecek olan lacivert daire içindeki bisiklet figürü ise mecburi bisiklet yolu olarak geçer.

Tali Yol

Toplamda 5 farklı şekilden oluşan tabelalarıyla tali yol en kafa karıştırıcı trafik levhaları arasında zirveyi zorlayan tabela türlerinden. Hepsi benzer anlamlar taşıyan tali yol tabelaları, yalnızca ana yola bağlanan tali yol adedine ve konumuna göre farklılıklar gösterir.

Yol Ver

İlk bakışta hiçbir anlam ifade etmeyen, içi boş kırmızı bir ters üçgen olan ve aslında yol ver anlamına gelen levha ise belki de en farklı şekle sahip olan trafik levhası.

Trafik levhaları, trafik kavramının bütününü oluşturan yaya, sürücü, araç ya da yol gibi detayların tümünü kapsayıp, genel olarak trafikteki güvenliği ve düzeni sağlasa da sorunsuz bir sürüş için her daim çok daha fazlası gerekir.

Trafik Sigortaları Prim İadesi Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortaları Prim İadesi Nasıl Yapılır?

Sigorta şirketlerinin trafik sigortalarından aldıkları fazla primleri iade etmelerini kapsayan süreç araç sahiplerinin önemli bir bölümünü ilgilendiriyor. Peki trafik sigortası prim iadeleri neden yapılıyor, kimleri kapsıyor, nasıl ve ne zaman alınabiliyor? İşte cevapları.

daha fazla bilgi edinin
Oto sigortanızdaki vazgeçilmez 10 teminat

Oto sigortanızdaki vazgeçilmez 10 teminat

Tüm risklere karşı sigorta poliçeleri, muafiyetleri olan, olmayan… Günümüzde oto sigorta teklifleri çok geniştir, bu durum her otomobil türü ve sürücü profiline göre en iyi sigortayı bulmak için uygundur. Bununla birlikte bunlardan hangileri hiçbir zaman vazgeçilmemesi gereken teminatlardır? Oto sigortanda vazgeçilmez olan 10 teminat vardır ancak bunları bilmek ve bunlara önem vermek gerekmektedir.

daha fazla bilgi edinin