Trafik Sigortası ve Kasko Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

yazar MAPFRE

Sıkça birbiri ile karıştırılan, aslında birbirini tamamlayan iki ayrı sigorta türü olan Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası yaptırma sürecinde mağduriyet yaşamamak için kapsadıkları alanları, poliçe detaylarını ve aralarındaki farkları iyi bilmek gerekir. Şimdi, iki sigorta türünün ayrıntılarını paylaşalım, Zorunlu Trafik Sigortası ve kasko farkı nedir açıklığa kavuşturalım.

Trafik Sigortası Nedir? Neden Gereklidir?

“Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” veya kısa adıyla Zorunlu Trafik Sigortası, Karayolları Trafik Kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan, herhangi bir trafik kazası halinde karşı tarafın (üçüncü kişiler) malına ya da canına verilen zararı, sigorta poliçesinin dâhilinde karşılayan sigorta türüdür.
Türkiye’deki en yaygın sigorta çeşitlerinden biri olan Trafik Sigortası, aynı zamanda sorumluluk sigortası kapsamına girmektedir ve bu yüzden 3. şahıslara verilen maddi ve bedensel hasarları kapsar. Buna ek olarak bu sigorta türünün herhangi bir kaza halinde ait olduğu aracın ya da poliçe sahibinin alacağı zararları karşılamayacağının altını çizelim. Yani kazaya karışan araç sahibi bu sigortayı kasko yerine kullanılamaz.

Kasko Nedir? Neden Gereklidir?

“Kara Taşıtları Sigortası” veya kısa ismiyle Kasko Sigortası; bir aracın kaza yapması, yanması, çalınması ya da çalınma girişimi gibi durumlar sonucunda alacağı zararların poliçe sınırları dâhilinde giderilmesini kapsayan sigorta çeşididir. Ek teminatlar sayesinde güvenceler genişletilebilir. Bu nedenle Kasko Sigortası teminatlarını sigortayı yaptırırken incelemeniz oldukça faydalıdır.

Herhangi bir zorunluluğu bulunmayan ve kaza durumlarında karşı tarafın değil; ait olduğu aracın zararlarını karşılayan Kasko Sigortası, yapılan poliçenin kurallarına göre hasarın bir kısmını ya da tamamını karşılar. Burada belirleyici olan ise kasko poliçesinde belirtilmiş teminatlardır.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

  • Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası arasındaki en temel fark; birinin zorunlu, diğerinin ise isteğe bağlı olmasıdır. Bu yüzden trafik sigortası yaptırmadan aracınızı kullanamazsınız, ancak kasko için bu tarz bir mecburiyetiniz yoktur.
  • Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir kaza halinde karşı tarafta oluşabilecek zararları kapsarken kasko, kendi aracınızla ilgili hasarları karşılar. Trafik Sigortası’nın avantajları, karşı tarafın mağduriyetini önlemeye yönelik avantajlardır. Kaskonun faydaları ise poliçe sahibinin mağduriyetini önlemeye yöneliktir.
  • Trafik Sigortası’nın sınırlarını devlet belirler ve sabittir. Bu nedenle oluşabilecek kaza durumlarında karşı tarafın maddi ve bedensel zararları belirli limitler dâhilinde karşılanır. Örneğin karşı tarafta oluşan hasarın toplam tutarı 50.000 TL ve Trafik Sigortasının üst limiti ise 36.000 TL olsun. Bu durumda kazanın oluşmasında payı olan kişi geri kalan 14.000 TL için Trafik Sigortası şirketi tarafından destek alamaz ve bu limit aşımını kendi imkânlarıyla karşılamak zorundadır. Kaskoda ise poliçe kapsamı genişletilebildiği için sınırları sigorta sahibinin kendisi belirler.
  • Zorunlu Trafik Sigortası’nın teminat limitleri belirli oranlarda olsa da Trafik Sigortası fiyatları serbest tarife üzerinden gerçekleştirilir. Bu noktada izlenebilecek en mantıklı yol; en uygun trafik sigortasını araştırıp onu yaptırmaktır. Ancak kasko için aynı durum geçerli değildir. Kasko fiyatları poliçenin neleri kapsadığına göre değişiklik gösterdiğinden temel amaç, kaskonun en ucuzunu değil en avantajlısını bulmaktır.

MAPFRE Sigorta ile Yolculuklarınızı Güvence Altına Alın

Tüm dünyada en çok tercih edilen ulaşım şekli olan kara yolu, aynı zamanda en yüksek kaza oranına sahip olan ulaşım şekli. Bu nedenle MAPFRE Sigorta’dan ihtiyacınıza uygun Kasko Sigortası’nı ve Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırarak hem maddi hem de manevi güvenceye ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yap