Trafik Cezası Nasıl Ödenir? İndirimli Trafik Cezası Ödeme Süresi Nedir?

yazar MAPFRE
Trafik Cezası Ödeme

Elbette kimse trafikte herhangi bir kazaya ya da can güvenliğini tehdit edecek bir duruma neden olmak istemez. Bu nedenle de trafik kurallarına uymak çok mühim. Fakat bunun farkında olmanıza rağmen bazı zamanlarda başta dikkatsizlik olmak üzere farklı sebeplerle trafik kurallarına uymamış ve bu sebeple trafik para cezası almış olabilirsiniz. Peki, trafik cezası nereden ödenir, trafik cezası erken ödeme indirimi nedir ve ne zamana kadar geçerlidir?

Trafik Cezası Nasıl Ödenir

Trafik Cezası Ödeme İşlemleri Nereden, Nasıl Yapılır?

Trafik cezası ödemesini gerçekleştirebilmek için birden fazla alternatifiniz mevcut. Dolayısıyla size pratik gelen yöntemi belirleyip ödemenizi gerçekleştirmeniz mümkün. Şimdi, “Trafik cezası nereye ödenir?” sorusunun yanıtını verelim.

1. Vergi Dairesi, Banka Şubeleri ve PTT’den Ödeme Yapma

Kesilen cezanın ödemesini yapmak için kişisel olarak vergi dairesi, PTT ya da anlaşmalı bankaların şubelerine gidebilirsiniz. Aracın üzerine kayıtlı olduğu kişinin T.C. kimlik numarasını vererek de trafik cezası bedelini ödeyebilirsiniz.

2. İnternetten Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme Yapma

Zamanınız olmadığı ya da sıra beklemek istemediğiniz için trafik cezasını ödemek adına pratik bir yöntem arayabilirsiniz. Merak etmeyin; farklı internet sitelerinden trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi, trafik cezası nasıl ödenir, inceleyelim.

  • e-Devlet’ten Trafik Cezası Ödeme

e-Devlet’in “Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme” sayfasına gidip sisteme giriş yaptıktan sonra sizden istenen bilgileri girerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arada minik bir not: e-Devlet üzerinden sorgulama ve ödeme yapabilmek için e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek şifre alabilirsiniz. Tabii diğer alternatifler olan e-imza, mobil imza, internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı gibi seçeneklerle de e-Devlet’e giriş yapmanız mümkün.

  • İnteraktif Vergi Dairesi’nden Trafik Cezası Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığının hizmeti olan İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesinden de sorgulama ve ödeme yapmanız mümkün. Tek yapmanız gereken, siteye gidip “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” sekmesini tıklayıp T.C. kimlik no ve araç plakasını girmek. Ardından ceza sorgulama ve ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • İnternet Bankacılığı ile Trafik Cezası Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların internet sitelerinden ya da mobil uygulamalarından trafik cezasını yatırabilirsiniz. Şifreniz ile mobil uygulama ya da siteye giriş yaptıktan sonra trafik cezası ödeme alanına giderek plakadan trafik cezası sorgulayabilir ve hesaptan ya da kredi kartından ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Cezası İndirimi Hesaplama

Trafik Cezası İndirimi Ne Kadar? Trafik Cezası İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Emniyet kemerini takmak, hız sınırını aşmamak, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlememek, alkollü araç kullanmamak… Bildiğiniz üzere bunlar gibi pek çok trafik kuralı mevcut. Trafik kurallarına uymadığınız takdirde ise para cezası ile karşılaşıyorsunuz. Güncel trafik cezaları bedellerini öğrenmek için “2024 Trafik Cezaları” yazımızı okuyabilirsiniz. 

Fakat trafik cezası olarak belirtilen bedellerde indirim uygulanması da mümkün olabiliyor. Trafik cezasının kesildiği günden itibaren 1 ay içerisinde ödeme yaptığınız takdirde %25 indirimden yararlanabilirsiniz. Dolayısıyla trafik cezası indirimi hesaplama işlemini bu oran üzerinden yapabilirsiniz. Küçük bir örnekle trafik para cezası indirimini nasıl hesaplanır anlatalım.

Emniyet kemeri takmamanın cezası 2024 yılında 691 TL.

691’in %25’i 172,75

691 – 172,75  = 518,25 TL

Ceza kesilen tarihten itibaren 1 ay içerisinde ödeme yaptığınız takdirde 691 TL yerine 518,25 TL ödersiniz.

Araç Sigortaları ile Öngörülemez Durumlara Karşı Güvendesiniz

Trafik kurallarına uymak, güvenli bir sürüş için olmazsa olmaz. Fakat bazen trafik kurallarına uygun ve güvenli bir sürüş gerçekleştirseniz de trafikteki diğer sürücüler ya da yol koşulları nedeniyle ne yazık ki tatsız durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İşte, bu gibi durumlara karşı aracınızı, kendinizi, sevdiklerinizi, trafikteki diğer araç ve bireyleri, maddi-manevi güvence altına almak için araç sigortaları sizinle!

Kaza durumda karşıdaki aracın hasarlarını limitler ve teminatlar dâhilinde karşılamayı amaçlayan Zorunlu Trafik Sigortası ve aracınızı korumak için size yardımcı olan Kasko Sigortası kötü zamanlarınızda size güvence sağlayabilir. Bu arada birbirine sıklıkla karıştırılan Kasko Sigortası ve Zorunlu Sigortası arasındaki farkları, yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Trafik kurallarına uymanın hem sizin güvenliğiniz hem de trafikteki diğer sürücü ve canlıların güvenliği için son derece önemli olduğunu bir kez daha hatırlatır, güvenli ve keyifli sürüşler dileriz.

MAPFRE Sigorta

Benzer Yazılar

Yorum Yap