Hem Ev Sahipleri Hem Kiracılar İçin: Kira Sözleşmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

yazar MAPFRE
Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır

İster ev sahibi olun ister kiracı adayı… Daha sonra pişmanlık yaşamamak  için hem doğru evle hem de doğru kiracı adayıyla buluşabilmek oldukça önemli. Çünkü ev sahibiyseniz yıllardır yaptığınız birikim sonucunda sahip olduğunuz evinize zarar gelmesini, kiracıysanız da iş dışındaki zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz evinizin seçiminde yanlış bir karar vermeyi istemezsiniz. Hangi tarafta olursanız olun, oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek için kira sözleşmesini doğru bir şekilde doldurmalısınız.

Gelin şimdi, kira kontratına ilişkin bilgileri, kiracı ve ev sahipleri açısından inceleyelim.

Kira Sözleşmesi Nedir? Neden Önemlidir?

Kira kontratı, ev sahibinin mülkünü belirli bir dönem kullanabilmesi için kiracıya verdiğini belirten sözleşmedir. Basit bir evrak gibi görünse de kira sözleşmesi taraflar arasında mülkle ilgili belli başlı sorumlulukların belirtildiği yazılı bir anlaşma olduğu için oluşabilecek sorunları kolaylıkla çözebilmenizi sağlar.

Türk Borçlar Kanunu’nda belirtilen özel hükümler (Örneğin yıllık kira artış oranı, maksimum Tüketici Fiyat Endeksi’nin on iki aylık ortalaması doğrultusunda yapılabilir.) haricinde kira sözleşmesi, kiraya verenin ve kiracının karşılıklı anlaşması doğrultusunda doldurulabilir.

Kira Sözleşmesi Yazılı Olmak Zorunda mı?

Özellikle tanıdığınız birinin evinde kiracı olacaksanız ya da güvendiğiniz birine evinizi kiraya verecekseniz bu durumda kira kontratını yazılı bir şekilde yapıp yapmamanız gerektiğine karar veremeyebilirsiniz. Türk Borçlar Kanunu’na göre kira sözleşmesinin yazılı bir şekilde yapılması zorunlu olmasa da herhangi bir sorun yaşanması halinde, evi kiralarken uzlaştığınız şartların kanıtlanması gerekir. İşte, yazılı kira kontratı da tam olarak bunu sağlar! Ne de olsa söz uçar, yazı kalır!

Kira Sözlemesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?

Peki, karşılıklı olarak üzerinde anlaşma sağlanan koşullar nasıl yazılı hale getirilir? Yani kira sözleşmesi nasıl yapılır, nasıl doldurulur?

İnternet üzerinden “kira sözleşmesi örneği” şeklinde arama yaptığınızda hem boş hem de doldurulmuş sözleşmelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz boş dokümanı indirebilir, sözleşmeyle ilgili genel koşulları ve özel yükümlülükleri yazabilirsiniz. Dilerseniz de kırtasiyelerden boş kira sözleşmesi dokümanını alabilirsiniz.

Kira sözleşmesi; mülk ile birlikte kiracıya teslim edilen eşya ve demirbaşlar ile özel ve genel koşulların belirtildiği alanlar olmak üzere üç bölümden oluşur. Bu bölümleri eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurmalısınız. Sözleşme kâğıdının üzerinde hangi bölümde hangi bilgiye yer vermeniz gerektiği açık bir şekilde belirtilir, ama siz bu konuda bir hata yapmak istemiyorsanız kira sözleşmesi dolu örneklerini internet üzerinden inceleyebilir ya da gayrimenkul danışmanınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Kira Kontratı

Kira Sözleşmesi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kira kontratı yaparken dikkat edilmesi gerekenlere önem vermemek, karşılıklı belirlediğiniz sorumlulukların sınırlarında sorun oluşmasına ve dolayısıyla mağdur olmanıza sebep olabilir. Peki, sözleşme doldururken nelere dikkat edilmeli?

 • Kiraya verilecek olan mülkün cinsi, adresi, kiracının ve ev sahibinin kişisel bilgilerinin kesinlikle doğru bir şekilde yazılması gerekiyor. Aksi takdirde yasal işlemler ya da elektrik, su aboneliği açtırmak için yapılan işlemlerde sorun çıkabilir.
 • Kontratı imzaladığınız tarafın kiracı ya da ev sahibi olduğuna emin olmalısınız. Eğer imza atacak taraflar kiracı ya da ev sahibi değilse vekaleti olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Dilerseniz kontratta iki tarafın kimlik fotokopilerine de ek olarak yer verebilirsiniz.
 • Kontratın, kiralama ile ilgili olan bölümünde aylık ve yıllık kira bedelini hem rakamla hem de yazıyla belirtmelisiniz. Kiranın her ay mı, yoksa 3 aylık gibi belli dönemlerde mi ödeneceği de bu alanda yer verilmesi gereken başka bir bilgi.
 • Yıllık zam tutarı ile ilgili detaya kesinlikle sözleşmede yer vermelisiniz.
 • Kira kontratı yapılırken depozito alındıysa bedeli belirtmenin yanı sıra hangi koşullarda bu bedelin verilip verilmeyeceğini de mutlaka sözleşmenize not düşmelisiniz.
 • Kiranın bankaya ödenmesi yasal olarak zorunludur. Bu nedenle kontratın üzerinde ev sahibinin hesap numarasını ve kiranın hangi tarih aralığında ödenmesi gerektiğini de not düşmelisiniz.
 • Eğer ev eşyalı bir şekilde kiralanıyorsa ve kombi, ankastre set gibi demirbaşlar varsa bunları da belirtmelisiniz.
 • Özel koşullar, hem kiracı hem de mülk sahibinin uzlaştığı durumları kapsar. Örneğin kiracıysanız bu alanda sizden önceki kiracının elektrik veya su faturası gibi borçlarından sorumlu tutulmamayı sözleşmeye dâhil ettirebilirsiniz. Ya da ev sahibiyseniz evinizin üçüncü kişilere devredilemeyeceğinecdair maddeye kontratta rahatlıkla yer verebilirsiniz.
 • Kontratta iki tarafın da ıslak imzasının bulunması gerekir. Bu nedenle imza atmayı unutmamalısınız. Ama burada önemli bir nokta olduğunu da hatırlatalım: Belgeyi imzalamadan önce tüm şartları yeniden okumalı ve aklınıza takılan ya da altına imza atmak istemediğiniz bir madde varsa karşı tarafla konuşmalısınız.
 • Kiralık ev sözleşmesi bir yıllık yapılabildiği gibi daha uzun süre için de yapılabilir. Eğer bir yıldan daha uzun süreli kontrat imzalamak istiyorsanız bu konudaki maddeyi de eklemelisiniz.
 • Kiracı, yaşam alanını kendi zevki doğrultusunda düzenlemek ya da ihtiyaç olan bir düzenlemeyi gerçekleştirmek için tadilat yapmak isteyebilir. Yapılabilecek tadilatın sınırlarını çizmek, ileriki dönemlerde oluşabilecek sorunların önüne geçebilir.
 • Kira kontratı yenileme dönemi geldiyse ve yeni bir madde eklemek istiyorsanız yeni bir sözleşme yapmalısınız. Kira bedeli dışındaki detaylarda bir değişiklik yoksa bu durumda yeni bir sözleşme imzalama zorunluluğunuz yoktur. Fakat bu konuda da yazılı bir belge olmasını istiyorsanız kontrat imzalayabilir ya da ev sahibi/kiracı ile mobil yazışmalarınızı kanıt olarak gösterebilirsiniz.
 • Dilerseniz sözleşmeyi noter eşliğinde yapabilir ve daha güvenilir bir kontrata imza atabilirsiniz.
 • En önemli noktalardan birinin ise imzaladığınız sözleşmeyi saklamanız olduğunu not düşmekte fayda var!
Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur

İki Taraf İçin de Önemli: Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmayı Unutmayın

Hem ev sahibi hem de kiracı hakları için önemli olan kira sözleşmesinin yanı sıra bu süreçte önemli bir konu daha var: Zorunlu Deprem Sigortası!

DASK olarak da bilinen Zorunlu Deprem Sigortası; deprem sırasında ya da sonrasında oluşabilecek binaya yönelik hasarlarda ev sahibine maddi güvence sunar. Fakat bu noktada DASK’ın sadece ev sahipleri için önemli olmadığını hatırlatalım. Çünkü DASK’ı yapılmayan bir konut hakkında yasal bir işlem yapılamaz; elektrik, su gibi abonelikler açılamaz. Dilerseniz DASK hakkında detaylı bilgi verdiğimiz yazımıza göz atabilir ve DASK teklif sayfamız sayesinde fiyat bilgisi alabilirsiniz.

“Ben kiracıyım ve evimdeki eşyamı güvence altına almak istiyorum. Ne yapmalıyım?” diye soruyorsanız  çare konut sigortası! Pek çok riske karşı evinizi ve sizi maddi-manevi olarak koruyan Konutlar İçin Çağdaş Güvence Sigortası hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz!

Benzer Yazılar

Yorum Yap