Konut Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yazar MAPFRE
Konut sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Hırsızlık, sel, yangın, üçüncü kişiler nedeniyle hatta tesisatlar sebebiyle oluşabilecek hasarlar… Neden ne olursa olsun, evinize ve içerisindeki eşyaya zarar gelmesini istemediğinizi biliyoruz. Eğer siz de sadece endişe etmenin hayattaki beklenmedik kötü sürprizlere karşı sizi koruyamayacağının farkındaysanız ve maddi-manevi hasarları karşı güvence oluşturmak istiyorsanız bu durumda konut sigortası en büyük yardımcınız.

Ancak her konuda olduğu gibi konut sigortası yaptırırken de dikkat etmeniz gereken noktalar var. “Konut sigortası yaptırmak istiyorum.” diyenler için hazırladığımız bu içerik, ihtiyacınıza uygun sigorta poliçesini oluşturma konusunda size yol gösterecek.

Konut Sigortası Yaptırmak Neden Önemli?

Konut sigortası, birincil yaşam alanınız olan evinizi, dolayısı ile sizi ve sevdiklerinizi koruma altına alan en önemli sigorta türlerinden biridir. Yaşam alanlarınızı yangına, hırsızlığa, teröre, kazalara ve daha pek çok olumsuz duruma karşı güvence altına alan konut sigortası, telafisi en zor durumların dahi üstesinden gelmenize yardımcı olur.

Konut sigortası ne demek?

Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Tatsız bir durum sonrasında oluşabilecek hasarlara karşı evinizi, dolayısıyla bütçenizi korumak için ev sigortası yaptırmak istiyorsunuz… Peki, acaba poliçenizde belirtilen teminatlar ihtiyacınız olabilecek alanlarda koruma sağlıyor mu? Bu doğrultuda ev sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken şeylerden birinin poliçenizde yer alan teminatları incelemek ve poliçenize dâhil edilmesini istediğiniz teminatları belirtmek olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede elektronik cihazlarınızı teminat altına alabilir ya da konut adaptasyon hizmeti gibi teminatlar sayesinde bir kaza sonrasında yaşamınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Konut sigortasında göz ardı edilmemesi gereken bir diğer detay ise yakın sebep ilişkisidir. Örneğin evinizi sigortalattınız ve deprem sonucunda çıkan bir yangından dolayı eviniz zarar gördü. Bu tarz bir durumda olayın temel sebebi deprem olduğu için konut sigortası değil, DASK yani zorunlu deprem sigortası devreye girer. Yani konut sigortanız deprem teminatı sunuyor diye DASK’ı yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü yaptırılması zorunlu olan DASK ve konut sigortası iki ayrı üründür. Dilerseniz yazımıza göz atarak Zorunlu Deprem Sigortası ve konut sigortası arasındaki farkı inceleyebilirsiniz.

Konut sigortaları, yapının satış fiyatını değil; inşa bedelini baz alır. Evinizi inşa bedeli üzerinden değil de satış fiyatı üzerinden sigortalatmak isterseniz daha fazla prim tutarı ödemeniz gerekir.

“İndirimli konut sigortası almak için ne yapmalı?” diye düşünüyorsanız bunun da farklı yolları bulunduğunu belirtmemizde fayda var. Örneğin evinizi yangından korumak için almanız gereken önlemlerden biri olan yangın alarm sistemi, sigorta fiyatı açısından avantaj sağlayabilir. Ayrıca tıpkı kaskoda olduğu gibi konut sigortalarında da hasarsızlık indirimi uygulanabilir.

Konut sigortası fiyat aralığı
Konut Sigortası Fiyatları Ne Kadar?


Konut sigortası fiyatları, içerdikleri teminatlara ve ek hizmetlere bağlı olarak değişebilir. Ayrıca kat sayısı, bina tipi gibi ayrıntılar da prim tutarını etkileyebilir.

Konut Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?


Evinizi, eşyanızı ve kendinizi oluşabilecek maddi-manevi zararlara karşı korumak bizce de kesinlikle güzel fikir. Peki, ev sigortası zorunlu mu?
Hayır, konut sigortası zorunlu değil, isteğe bağlı bir üründür. Fakat ödediğiniz küçük primler sayesinde kötü sürprizlerin neden olduğu büyük giderleri ya da hasarları, poliçenizde belirtilen teminatlar ve limitler dâhilinde güvence altına alan konut sigortasının büyük bir avantaj sunduğunu da göz ardı etmemek gerekir.
Sizin için en uygun konut sigortasını bulmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız en yakın MAPFRE Sigorta acentesini ziyaret edebilirsiniz. Sizi güvence altına almak ve yarınları sizin için daha güvenli kılmak için buradayız!

Benzer Yazılar

Yorum Yap