Ana menü
arac-gostergelerinin-anlamlari-nelerdir

Anasayfa > Oto Yararli Bilgiler > Araç Göstergelerinin Anlamları Nelerdir

Araç Göstergelerinin Anlamları Nelerdir

Otomobil üreticileri, sürücüleri bilgilendirmek amacıyla aracın gösterge paneli üzerine bir takım ışık ve uyarı simgeleri yerleştirir. Bu panel içinde; hararet göstergesi, yağ, akü ve fren ikaz lambası gibi çok sayıda farklı sembol yer alır. Araç göstergeleri için kullanılan logo ve şekiller evrenseldir. ​Uyarı ışıkları ve işaretleri, sürücüye arıza hakkında genel bilgi verebilmek için tasarlanır.​

Araç Göstergelerinin Önemi

Araba Göstergeleri bilgilendirme ya da ikaz anlamları taşır. Kısa far, uzun far ve sis lambaları; esp, abs ve air bag sistemleri; araç içi lambaları ve kapı ikaz ışığı gibi uyarı sembolleri, bilgilendirme amacı taşır. Yağ, akü, fren ve motor arıza lambaları ise, araç mekaniğinde oluşan bir soruna işaret eder. Arızanın motor, ateşleme ya da mekanik aksam gibi araç içi sistem alanında gerçekleştiğini gösterir.

İkaz göstergelerinin araçta oluşan sorunu spesifik anlamda tanımlayabilmesi birçok durumda mümkün değildir. Sadece belli parçaların işlevlerinde sorun olduğu ve durumun sürüş güvenliği için risk teşkil ettiği mesajı verilir. İkaz lambalarında yer alan sorunun çözülmesi, hem araç için hem de araç içindeki ve trafikte bulunan diğer kişiler için son derece önemlidir.

Araç Göstergelerinin Anlamları

Akü Göstergesi

Araç ilk çalıştığında aktif hale gelen akü göstergesi, kısa süre içerisinde söner. Elektrik güç ünitesi olan akünün voltaj gücünün zayıflaması ve elektrik depolama sisteminden kaynaklı sorunlarda ise, akü gösterge lambası sürekli olarak yanar.

Lastik Basınç Göstergesi

Özellikle yeni nesil otomobillerde, kullanıcıların araç güvenliğini daha pratik bir şekilde kontrol edilebilmesini sağlayan lastik basınç göstergesi; lastik basıncı normalin altında ve üzerinde olduğu durumlarda yanmaya başlar.

Fren Uyarı Işığı

Sürüş güvenliği açısından hayati bir öneme sahip olan frenler; hidrolik yağının azalması, ara parçalarda oluşan sıkıntılar ya da otomatik park freni arızası gibi sorunlar meydana geldiğinde sürücüyü uyarmak için sürekli olarak yanar. Fren lambasının ikaz vermesi durumunda, fren hidroliği kontrol edilir. Yeterli seviyede ise, aracınızı size en yakın servise götürerek sorunu çözüme kavuşturmanız gerekir.

Motor İkaz Lambası

Motor ikaz lambasının aktif hale gelmesi, doğrudan motora dair problemlerin sinyali olabileceği gibi, motora bağlı olan yakıt, ateşleme ve emisyon sistemleri ile de ilgili olabilir. Lambanın fasılalı olarak ya da sürekli yanar halde olması ise ciddi sorunlara yol açabilir.

Yağ Göstergesi

Yağ uyarı lambası; kontak açıldığında tıpkı akü lambasında olduğu gibi kısa bir süre yanar ve ardından söner. Sürekli olarak lambanın ikaz vermesi, motor yağ miktarının veya basıncının azaldığı anlamına gelir. Motor yağının belli aralıklarla değiştirilmesi son derece önemlidir. Aksi halde; piston, segman ve motor yatağı gibi ana parçalar üzerinde ciddi hasarlar oluşabilir. İkaz lambası yanması durumunda motor üzerinde yer alan yağ çubuğunu kontrol ederek, mevcut yağ miktarını öğrenebilirsiniz. Yağ basıncı problemi ve yağ değişimi işlemleri için yetkili bir servise uğrayarak, sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Sis Farı Göstergesi

Sis lambaları aktif haldeyken yanan göstergelerdir. Görüş mesafesinin kısaldığı puslu ve sisli havalarda ön ve arka sis farlarını açarak, daha güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Buz Çözme Lambası

Isıtıcılı cam rezistansı, arka camda oluşan don, buzlanma ve pus tutma sorunları için kullanılır. İkaz lambası, ısıtıcı aktif halde olduğu süre boyunca yanar.

Açık Kapı Uyarı Göstergesi

Açık kapı uyarı lambası, dört kapıdan herhangi birinin açık ya da yarı açık şekilde kalması durumunda, sürücüyü ikaz amaçlı olarak yanar. Bazı araçlarda kapı uyarı göstergesinin yanı sıra sesli uyarı mekanizması da bulunur.

Trafik Sigortaları Prim İadesi Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortaları Prim İadesi Nasıl Yapılır?

Sigorta şirketlerinin trafik sigortalarından aldıkları fazla primleri iade etmelerini kapsayan süreç araç sahiplerinin önemli bir bölümünü ilgilendiriyor. Peki trafik sigortası prim iadeleri neden yapılıyor, kimleri kapsıyor, nasıl ve ne zaman alınabiliyor? İşte cevapları.

daha fazla bilgi edinin
Oto sigortanızdaki vazgeçilmez 10 teminat

Oto sigortanızdaki vazgeçilmez 10 teminat

Tüm risklere karşı sigorta poliçeleri, muafiyetleri olan, olmayan… Günümüzde oto sigorta teklifleri çok geniştir, bu durum her otomobil türü ve sürücü profiline göre en iyi sigortayı bulmak için uygundur. Bununla birlikte bunlardan hangileri hiçbir zaman vazgeçilmemesi gereken teminatlardır? Oto sigortanda vazgeçilmez olan 10 teminat vardır ancak bunları bilmek ve bunlara önem vermek gerekmektedir.

daha fazla bilgi edinin