İçeriğe Geç

Konut Sigortası Hangi Riskleri Kapsama Altına Alır?

Temel olarak binaları güvence altına alan konut sigortası, esnek bir sigorta türü olduğu için evlerin yanı sıra isteğe bağlı eşyaları da kapsayabiliyor. Yaşam alanlarınıza dair birbirinden farklı hizmetler sunan konut sigortasını beklentilerinize göre şekillendirebilmek için hazırladığımız içeriğe göz atabilirsiniz.


Konut Riskleri Nedir?


Tüm dış etkenlere açık olan konutlar, doğal afetlerden kazalara, hırsızlıktan terör olaylarına kadar pek çok tehlikeli durumdan dolayı zarar görebiliyor. En önemli yaşam alanları olan evlerin, yangın, su baskını, cam kırılması, deprem, fırtına, hırsızlık gibi sıkça karşılaşılabilen olumsuz olayların yanı sıra enflasyondan dolayı değer kaybı, kar ağırlığı, araç çarpması, grev, halk hareketi, kargaşa ve terör olayları gibi durumlar nedeniyle de zarar görme ihtimalleri bulunuyor.

Konutlarda oluşabilecek zararlar herhangi bir dış müdahale olmadan kendiliğinden de oluşabiliyor. Örneğin; özellikle yakıt olarak kömür kullanılan alanlarda dumandan dolayı zaman içinde konutlarda çeşitli deformasyonlar oluşabiliyor. Ya da zaman içinde aşınan elektrik - su tesisatı yangın veya su baskını gibi ciddi sorunlara yol açabiliyor. Tüm bu olaylar konut sahipleri için telafi edilmesi zor hatta imkansız sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden konut sigortası ve benzeri önlemler almak ev sahipleri için üst düzeyde önemli hale geliyor. Konut sigortası ile evinizde oluşabilecek zararların telafi edilmesini sağlayabileceğiniz gibi hayatınızı kolaylaştıran birçok ek hizmetten de yararlanabilirsiniz.


Konut Sigortası Teminatları

Konut sigortasının sunduğu olanaklar temel olarak ana teminatlar ve ek teminatlar şeklinde ikiye ayrılıyor. Ana teminatların kapsamı sigorta şirketleri arasında farklılık gösterse de genellikle yangın ve benzeri durumları güvence altına alıyor. Ancak yangın yerine veya yangına ek olarak hırsızlık ya da fırtına gibi farklı olayları kapsayan ana teminatlar da bulunuyor. Beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda poliçenize dahil edebileceğiniz ek teminatlar ise pek çok farklı seçenek içeriyor. Bunlar;


Cam kırılması: Konut içerisinde sabit ve dik şekilde duran cam ve aynaların kırılması bu teminat sayesinde konut sigortası kapsamında değerlendirilebiliyor.


Ferdi kaza: Konut sigortası yapılan adreste sigortalının başına gelebilecek kazalar ve bu kazalardan kaynaklı oluşan zararlar ferdi kaza teminatı ile güvence altına alınabiliyor.


Sel veya su baskını: Sigortalı konutun çevresindeki su kaynakları ya da aşırı yağış nedeniyle zarar görmesi sonucunda bu teminattan yararlanılabiliyor.


Hırsızlık: Hırsızlık sonucu çalınan eşyalar ve binaya verilen zararlar da yine konut sigortası tarafından karşılanabiliyor.


Terör olayları: Halk hareketleri, kargaşa, grev ya da terör saldırıları gibi durumlarda konut sigortasından yararlanabilmek için terör olaylarının poliçe kapsamına alınmış olması gerekiyor.


Ensflasyondan korunma: Binanızın veya eşyalarınızın zaman içinde değer kaybına uğramasını enflasyondan korunma teminatı ile önleyebiliyorsunuz.


Fırtına: Fırtına ya da aşırı rüzgar sonucu oluşan konut hasarlarında fırtına teminatı etkin rol oynuyor.


Enkaz kaldırma: Konutlarda hasar sonrası meydana gelen yıkıntılar da yine konut sigortası ile taşınabiliyor.


Yardım hizmetleri: Elektrik - su tesisatı, çilingir ve cam tamir işleri gibi evinizde oluşabilen arızaların giderilmesi için de konut sigortasından yararlanabiliyorsunuz.


Her bütçeye hitap eden konut sigortası fiyatları ve uluslararası kalitede üstün bir hizmet anlayışı için en yakın MAPFRE Sigorta acentesini ziyaret edebilir; böylece size uygun konut sigortasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Yukarı dön