İçeriğe Geç

Aracımın lastiklerini ne zaman değiştirmeliyim?

araclarda-lastik-degisimi
En kaygısız sürücüler, televizyonda lastik promosyonu gördüklerinde veya işe geç gelen bir arkadaşları lastiğinin patladığını anlatırken arabalarının lastikleri için endişelenirler ve kendilerine sorarlar: Aracımın lastiklerini ne zaman değiştirmeliyim?
Lastikler arabanın aktif güvenliği için temel unsurdurlar. Genel Araç Yönetmeliği tekerleklerde bir dizi koşulu talep eder ve bunların yerine getirilmemesi durumunda yaptırımları dikkate alır. Bundan dolayı, aracımın lastiklerini ne zaman değiştirmeliyim bilmek sürücü için hem cezaları hem kazaları önler:
  • Araba tekerleklerini düzenli olarak kontrol etmek, lastikleri değiştirmek gerekip gerekmediğini anlamak için en pratik, basit ve aynı zamanda etkili yoldur. Lastikteki herhangi bir aşınma, sıyrılma veya bozukluk, tekerlekte bir değişim ya da tamirat gerekliliğini  derinlemesine değerlendirebilecek uzman birine danışılmalıdır. 
  • Mevcut düzenlemeler, lastik dış yüzeyinin ana yivlerindeki geniş olukların sahip olması gereken asgari derinlik limitini 1,6 milimetre olarak gösterir. Test edilmiş tüm tekerleklerin gösterdiği aşınma belirtileri bu doğrulamaya destek olur. Belirtiler, lastik dış yüzeyinin görüntüsününkiyle aynı seviyede olduğunda müsaade edilen sınıra gelinmiştir, bu nedenle lastikler derhal değiştirilmelidir. 
  • Bir patlama meydana geldiyse, tekerleğin tamir edilme imkanı olabilir, fakat uzman biri durumu değerlendirmeli ve lastiğin değiştirilmesinin gerekip gerekmediği konusunda tavsiyede bulunmalıdır. 
  • Karayolunda bordür veya çukurlara  çarpmalar veya kuvvetli darbeler de tekerleklerde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Sürücü her bu tarz bir aksilik veya kaza geçirdiğinde lastikleri bilhassa kontrol etmeli ve onların uğradığı zararı değerlendirmelidir. 
  • Lastiklerin bir son kullanma tarihi olmasa da üreticiler 5 yıl ya da daha üzeri eskilikte olan tekerleklerin değiştirilmesini tavsiye ederler, çünkü, eskiyen kauçuk adezyonunu kaybedebilir ve bu nedenle güvensiz olabilir.
  • Arabamın lastiklerini ne zaman değiştirmem gerektiğini bilmek için bu standartları gözetmek, sürücü için cezaları ve olası kazaları önleyecektir. Bununla birlikte, uzmanlar lastik patlamalarını önlemenin ya da öngörmenin zor olduğunu bildirirler, bu nedenle, her durumda, hızlı ve güvenilir bir yol yardımını kapsayan, patlama olması durumunda başvurulabilecek bir oto sigortasına sahip olmak tavsiye edilir.  
Aracınızın lastik bakımlarını oto servislerinde de yaptırabilirsiniz, oto servisleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmek için “Aracın için en iyi servisi seçmek için 10 öneri “ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.
Yukarı dön