2023 Trafik Cezaları ve Ehliyet Harçları Ne Kadar?

yazar MAPFRE
2022 Trafik Cezaları Ve Ehliyet Harçları

Her yıl düzenli olarak yapılan vergi zamlarının yanı sıra trafik cezalarındaki ve ehliyet harçlarındaki fiyat artışları da merak ediliyor. Bu yazımızda 2023 trafik cezaları ücretleri ve 2023 ehliyet harçları fiyatları hakkında bilgi vereceğiz. Haydi, başlayalım!

2023 Trafik Cezaları Ne Kadar?

Trafik kurallarına uymak hem kendi güvenliğimiz hem de trafikteki diğer bireylerin güvenliği için oldukça önemli. Tabii can güvenliğinin yanı sıra trafik kurallarına uyarak mal güvenliğini de sağlayabileceğimizi unutmamak gerekiyor.
2023 yeniden değerleme oranı doğrultusunda 2023 yılında ödenmesi gereken trafik cezaları, 2022 yılına göre %122,93 oranında zamlı olacak. Peki, 2023 yılında hangi trafik cezası ihlal edildiğinde ne kadar ceza ödemek gerekiyor? İşte, 2023 trafik cezaları fiyatları ve bilmeniz gereken diğer detaylar:

2022 Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu

Emniyet Kemeri Kullanmamanın Cezası Ne Kadar?

En çok ihlal edilen trafik kurallarından biri olan emniyet kemeri takmadan araç kullanma, olası bir trafik kazasında ne yazık ki can kaybına bile sebep olabiliyor.

Emniyet kemeri takmadan araba kullanmanın cezası 2023 yılında 436 TL.

Yayaya Yol Vermemenin Cezası Ne Kadar?

Yayaya yeşil ışık yandığında, kavşak giriş ve çıkışlarında, okul ve yaya geçitlerinin bulunduğu noktalarda yayalar önceliklidir. Yayaların bu önceliği göz ardı edildiğinde ise trafik cezası kesilebilir.

Yayaya yol vermemenin cezası 2023 yılında 1.917 TL.

Bu arada trafikte yayalara ek olarak hangi araçların öncelikli olduğu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz “Trafikte Geçiş Üstünlüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.

Park ve Duraklamanın Yasak Olduğu Yerlerde Park ve Duraklamanın Cezası Ne Kadar?

Kavşak, tünel gibi alanlarda duraklamak ve yaya geçidi, çöp konteyneri yanı gibi alanlarda park yapmak yasak. Eğer bunu ihlal ederseniz bir trafik cezasıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca park durumunda aracınız da çekilebilir.

Park yapmanın ve duraklamanın yasak olduğu noktalara park etmenin ve duraklama yapmanın cezası ise 2023 yılı için 437 TL.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Trafikte seyir halindeyken telefon kullananların sayısı hiç de az değil. Hem trafik kurallarını ihlal etmemek hem de telefon kullanımı nedeniyle oluşabilecek dikkat dağınıklığının önüne geçmek için araç kullanırken telefon kullanmamaya özen göstermelisiniz.
Araç kullanırken telefonla konuşmanın cezası 2023 yılı için 952 TL.

Trafik Cezası Ücretleri 2022

Araç İçinde Yüksek Sesle Müzik Dinleme Cezası Ne Kadar?

Trafikte yüksek sesle müzik dinlemek hem sizin dikkatinizin hem de trafikteki diğer bireylerin dikkatlerinin dağılmasına neden olabilir. Ayrıca yüksek sesle müzik dinlemenin gürültü kirliliğine neden olabileceğini de unutmamalısınız.

Araç içinde yüksek sesle müzik dinlemenin cezası 2023 yılında 436 TL.

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar?

Yayalara çarpma ya da farklı yönde gelen araçlarla kaza yapma sebeplerinden biri olan kırmızı ışıkta geçmek, can ve mal kaybını önlemek için kesinlikle ihlal edilmemesi gereken kurallardan biri.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 2023 yılında 952 TL.

Trafikte Hız Sınırını Aşmanın Cezası Ne Kadar?

Hız sınırı, seyir alınan yola ve araç cinsine göre değişiklik gösteriyor. Hız sınırı aşıldığında ödenmesi gereken trafik cezası ise hız sınırının ne oranda aşıldığına göre değişiyor.

Hız sınırını %10-30 aşmanın cezası 2023 yılında 951 TL.

Hız sınırını %30-50 aşmanın cezası 2023 yılında 1.979 TL.Hız sınırını %50 üzerinde aşmanın cezası 2023 yılında 4.064 TL.

Hızlı Araç Kullanmanın Cezası

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Alkollü şekilde araç kullanmak demek, bilinç durumunuzun ve reflekslerinizin olumsuz etkilenmesi, yani kazaları açık bir şekilde davet etmek demek. Can ve mal güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden alkollü araba kullanmanın cezası ise kaç kez bu şekilde araç kullanırken tespit edildiğinize göre farklılık gösteriyor.

İlk defa alkollü araç kullanırken yakalanmanın cezası 2023 yılında 4.064 TL.

İkinci kez alkollü araç kullanırken yakalanmanın cezası 2023 yılında 5.096 TL.

Alkollü araç kullanırken üçüncü kez yakalanmanın cezası 2023 yılında 8.190 TL.

Muayenesiz Araçla Trafiğe Çıkmanın Cezası Ne Kadar?

Rutin araç muayenesi bir zorunluluk. Eğer muayenesiz arabayla trafiğe çıkarsanız bunun bir bedeli mevcut.

Muayenesiz araçla trafiğe çıkmanın cezası 2023 yılında 951 TL.

Bu arada araç muayenesine gitmeden önce dikkat edilmesi gerekenleri ve “TÜVTÜRK araç muayene randevusu nasıl alınır?” sorusunun yanıtını ilgili yazılarımızda bulabilirsiniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Hem ehliyetsiz araç kullanana hem de kullanılan aracın sahibine kesilen bu ceza, yüksek bedeliyle dikkat çekiyor. Fakat caydırıcılık açısından bu oldukça önemli.

Sürücü belgesi olmayanların alacağı trafik cezası 2023 yılında 8.190 TL

2023 yılında indirimli olarak ödenecek ehliyetsiz araç kullanma cezası ise 6.142,5 TL.

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Trafik cezası ödeme ve ceza sorgulama işlemleri için yararlanabileceğiniz farklı seçenekler mevcut. e-Devlet, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ve anlaşmalı bankaların veznelerinden ya da mobil bankacılık uygulamalarından bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Ayrıca ceza kesildikten sonraki 15 gün içerisinde trafik cezasını öderseniz %25 indirimden de yararlanabilirsiniz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için “Trafik Cezası Nasıl Ödenir? İndirimli Trafik Cezası Ödeme Süresi Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

2022 Ehliyet Harcı Ücretleri

2023 Ehliyet Harçları Ne Kadar?

Yeni yılda ehliyet harçları da zamlandı. Peki, 2023 ehliyet harç zammı sonrasında güncellenen fiyatlar ne oldu?

Ödeyeceğiniz ehliyet harcı, hangi ehliyet sınıfında sürücü belgesi alacağınıza göre farklılık gösteriyor. Dilerseniz ehliyet sınıfları yazımıza göz atarak hangi sınıfta sürücü belgesi alacağınızı belirleyebilirsiniz.

Şimdi, 2023 ehliyet harç ücreti konusunda ayrıntılı bilgi verelim.

  • A1, A2, A sınıfı sürücü belgesi 2023 ücretleri: 1.595 TL
  • B sınıfı sürücü belgesi 2023 ücreti: 3.260 TL
  • B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE sürücü belgesi 2023 ücretleri: 4.924 TL
  • F sürücü belgesi 2023 ücretleri: 4.924 TL

*Belirttiğimiz fiyatlar bankaya ödenmesi gereken toplam ücrettir. Harç miktarı, değerli kâğıt ücreti ve vakıf payı bu ücretlere dâhildir.

Aracınıza Kasko Sigortası Yaptırın, Olası Maddi Zararların Önüne Geçin

2023 trafik cezaları listesi doğrultusunda yansıyan zamları ve 2023 yılında vergi harç güncel fiyatlarını sizinle paylaştık. Peki; trafik kurallarına uymak, karşılaşabileceğiniz tatsız durumlara karşı size tam koruma sağlar mı? Ne yazık ki hayır!

Trafik kurallarına uymak, can ve mal güvenliğini sağlamak açısından çok önemli olsa da yeterli olmayabilir. Trafikteki kötü sürprizlere karşı güvence oluşturmak ve daha güvenli sürüşler yapabilmek için ise önerimiz, Kasko Sigortası yaptırmanız! “Kasko Sigortası” sayfamızı inceleyerek teminatlara göz atabilir ve fiyat bilgisi almak için “Kasko Teklif” sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

Keyifli ve güvenli sürüşler yapacağınız bir yıl dileriz.

Benzer Yazılar

Yorum Yap