Engelli Raporu ile Araç Alma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yazar MAPFRE
Engelli Raporu İle Araba Alma

Engellilerin ve engelli yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmak adına hayata geçirilen bazı uygulamalar bulunur. Bunlardan biri de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti ile araç alma imkânı ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV) muaf tutulma durumu. Peki, engelli raporu ile araba alma işlemi için gerekli olan şartlar nelerdir? İşte, engelli araç alımı hakkında bilinmesi gereken detaylar:

Kimler ÖTV ve MTV Muafiyetinden Yararlanarak Araç Alabilir?

Engelli sürücülerin ve sürücü yakınlarının en çok merak ettiği sorulardan birinin “Araba almak için yüzde kaç rapor lazım?” olduğunu biliyoruz. Öncelikle bu soruyu yanıtlayarak başlayalım.

Engellilerin ÖTV’siz araç alabilmeleri için %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olmaları gerekir. Fakat %40-89 oranındaki engelliler ile %90 ve üzerindeki engelliler için araç alımı şartları farklıdır.

 • %90 altında engeli olan ve araç kullanabilecek kişilerin, raporda belirtilen durumlara göre aracı kendi kullanımlarına uygun bir şekilde düzenletmeleri gerekir. Ayrıca araç kullanma yetkinliğini sürücü belgesi ve engelli raporu ile belirtmiş bu kişiler dışında kimse araçlarını kullanmamalıdır.
 • %90 ve üzeri engeli olanların ise eğer sürekli tekerlekli sandalye kullanıyorlarsa aracı bu doğrultuda düzenletmesi gerekir. Aksi takdirde aracın düzenlenmesi zorunlu değildir. Bu arada %90 ve üzeri engelli bireylerin araçlarını geçmişte sadece 3. dereceye kadar yakınları kullanabiliyordu. Fakat artık böyle bir durum yok. Yani araç, yakınlık derecesi gözetmeksizin kullanılabilir.
Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır?

ÖTV’siz araç alabilmek için gerekli belgelerden en önemlisi engelli raporudur. Tam teşekküllü bir hastaneden alınan ve engel durumu ile yüzdesini belirten engelli raporunda kişinin araç kullanmaya müsait olup olmadığı da belirtilmelidir. Araba almak için engelli raporu başvurusunda gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Engelli kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • 5 adet vesikalık fotoğraf
 • Başvuru formu
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na başvurabilmek için hastaneden verilen dilekçe
 • İmzalı ve onaylı muayene bilgisi (Engellilik oranının belirlenmesi için)
 • Eğer engelli birey 18 yaşından küçükse ya da işlemleri kendisi gerçekleştiremeyecek zihinsel bir engele sahipse vasi kararını belirten belge

Eğer alınan raporda engelli bireyin alacağı aracı kendisinin kullanabileceği belirtiliyorsa bu durumda araç sahibinin sürücü belgesi de alınması gereklidir. Peki, engelli sürücü belgesi nasıl alınır?

Engelli bireyler A ve B sınıfı ehliyet alabilirler. Sürücü belgelerinin üzerine özel durumlarını belirten bir ibare eklenir. Eğer ehliyet sınıfları hakkında aklınızda soru işareti varsa “Ehliyet Sınıfları Nelerdir? Hangi Ehliyetle Hangi Taşıt Kullanılabilir?” yazımızı okumanızı öneririz.
Engelli ehliyeti almak için de sürücü kursuna yazılmak, yazılı ve pratik sınavı başarıyla geçmek gibi ehliyet almak için gerekli olan tüm aşamaları tamamlamak gerekir. Buradaki tek fark, sürücü adayının engel durumuna özel bir araçla direksiyon sınavına girecek olmasıdır. Ayrıca sürücü belgesi alma konusundaki detaylı bilgilere “Yollara Çıkmaya Hazırlanın: Ehliyet Nasıl Alınır?” yazımızdan ulaşabileceğinizi de not düşmeden geçmeyelim.

Engelli Raporu Şle Araç Alma

ÖTV ve MTV Muafiyeti ile Hangi Araçlar Alınabilir?

Bu avantajdan faydalanabilmek için alınacak olan aracın özellikleri ve fiyatı önemlidir. Motor silindir hacmi ise bu doğrultuda oldukça önemlidir. Muafiyetten yararlanmak isteyenlerin, araç motor hacimleri doğrultusunda şu sınırlamalara dikkat etmeleri gerekir:

 • 1.6 veya daha altında motor hacmine sahip binek otomobiller
 • Motor silindir hacmi 2800 cm³’ü geçmeyen, eşya taşımaya mahsus van, panelvan, pick-up gibi açık veya kapalı kasalı kamyonetler
 • Motor silindir hacmi önemli olmaksızın tüm motosikletler

“Engelli raporu ile hangi araçlar alınır?” sorusunun yanıtını etkileyen unsurlardan birinin de aracın fiyatı olduğu belirtmiştik. 30.12.2022 tarihli 31696 Resmî Gazete’de yayımlanan değişiklikler kapsamında engelli bireyler için araç alımı üst limiti; 2023 yılında, motor hacmine bakılmaksızın ÖTV ve diğer vergiler dâhil olacak şekilde 1.004.200 TL’dir. 

Engelli İndirimiyle Alınan Araba Satılabilir mi?

ÖTV muafiyetinden yararlanılarak alınan araçların satışının ek bir bedel ödemeden gerçekleşmesi için araç alımının üstünden 5 yıl geçmesi gerekir. Eğer 5 yıl içerisinde araç satılmak istenirse bu durumda aracın ÖTV’si hesaplanır ve bu vergi tutarı, aracı satan kişiden tahsil edilir.

Engelli Raporuyla Alınan Araba Satılır Mı

Aracınızı Güvence Altına Almayı Unutmayın

Engelli raporu ile araç alımı konusunda bilmeniz gereken önemli detayları paylaştık. Elbette aracı aldıktan sonra yollara güvenli bir şekilde çıkmak da oldukça önemli. Aracınızla ilgili yaşayabileceğiniz kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olmak ise Kasko Sigortası’nın teminatları sayesinde mümkün! Dilerseniz hemen Kasko Sigortası avantajlarını inceleyebilir ve aracınıza özel online kasko teklifi alabilirsiniz.

Güvenli sürüşler dileriz!

Benzer Yazılar

Yorum Yap