Homepage 5 Individual Insurance 5 Arabada çocukları nasıl güvende tutmalı

Arabada çocukları nasıl güvende tutmalı

Arabada bir çocukla, kısa bir mesafenin üstesinden gelmekle uzun bir seyahat gerçekleştirmek aynı şey değildir. Aynı şekilde, 4 yaşından küçük bir çocukla araba yolculuğu yapmakla bunu 10 veya üstü yaşta bir çocukla yapmak da aynı şey değildir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer etken, yalnızca bir mi yoksa daha fazla mı çocuk taşındığı, belirleyici bir başka unsur da otomobildeki tek yetişkinin sürücü olup olmadığıdır. Her durumda ortak kaygı, çocukları arabada nasıl güvende tutmak gerektiğidir.
Arabada çocukların rahat, mutlu ve güvenli bir yolculuk yapmalarını başarma zorluğunu aşmak için temel ve genel birkaç kural vardır ve bunların, arabada çocukları güvende tutmak için büyük yardımı olur.

  • Eğlence

Orta veya uzun mesafeli bir yolculuktan bahsedilmesi durumunda, eğer küçük çocuk eğleniyorsa onun güvenliğini sağlamayı başarmak çok daha kolaydır. Yetişkinin veya yetişkinlerin arabada küçük çocuk için eğlence malzemelerini hesaba katmaları çok önemlidir.
Arabalara entegre edilmiş televizyonlar ve taşınabilir cihazlar – DVD, tablet veya cep telefonları – son zamanlarda arabada çocukları oyalamak ve böylece güvende tutmak için en sık kullanılan ve en etkin araçlardır.

  • Rahatlık

Eğer çocuk araba yolculuğu boyunca sürücünün sürekli ilgisini istiyorsa sürüş güvenliği ciddi şekilde tehlikeye girecektir.
Çocuğun arabada her tür rahatlığı olmalıdır: uygun sıcaklık, rahatsızlık ve sürtünme olmaksızın konforlu ve iyi yerleştirilmiş bir koltuk. Arabada seyahat esnasında daima, ilgi eksikliği, korku, rahatsızlık veya herhangi başka bir huzursuzluktan kaynaklanan öfke nöbetinin önüne geçmek gerekir.

  • Fizyolojik ihtiyaçlarını yatıştırmak ve tatmin etmek.

Bu, arabada çocukları güvende tutmanın anahtarlarından biridir. Uzun mesafeli bir yol gitmek için su ve bisküvi tarzı bir yiyecek ya da onların sevdiği şekerleri götürmek çok önemlidir.
Eğer çocuklar hala bez kullanıyorsa her ihtiyaç olduğunda, çocuğun rahatsız olmasını önleyerek altını değiştirmek için durmak gerekir. Çünkü bu durum, çocuğu rahatsız eder ve arabadaki seyahat boyunca çok tehlikeli olabilecek ağlamalarla sonuçlanır.
Eğer çocuk bez kullanmıyorsa da aynı şekilde çocuk bunu talep ettiğinde ve genel kural olarak, en azından iki saatte bir arabanın durdurulması çok önemlidir.

  • Yürürlükteki trafik kurallarına uygun olarak, onaylı çocuk emniyet ve muhafaza sistemlerini kullanmak çocukları arabada güvenle tutmanın tek yoludur. 

İçinde çocukların yolculuk ettiği bir aracın sürücüsü dikkatini iki katına çıkarmalı ve teminatları araçtaki herkesi kapsayan bütünlüklü bir oto sigortası yaptırma sorumluluğu olduğunu hatırlamalıdır, çünkü ancak bu şekilde çocukları arabada nasıl güvenle tutacağımızın anahtarını edinmiş oluruz.

Araba kullanırken çocuklar kadar dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da birlikte seyahat ettiğimiz evcil hayvanlardır, özellikle uzun yolculuklarda evcil hayvanların araç içindeki konumlarına dikkat edilmesi gerekmektedir, evcil hayvanlarla seyahat ederken dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili bilgi almak için “Arabada evcil hayvanlarla güvenli bir şekilde seyahat etmek “ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.