Ana menü

COVID-19 ile Mücadele

Fundación MAPFRE

En savunmasız kişileri,

sosyal olarak en zor durumda

olanları ve ön hatta virüsle

savaşanları destekliyor. 

 

COVID-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana, Fundación MAPFRE’nin (MAPFRE Vakfı) önceliği; en savunmasız kişileri, sosyal olarak en zor durumda olanları ve ön hatta virüsle savaşanları desteklemek ve korumak oldu. Fundación MAPFRE, bu çerçevede faaliyet gösterdiği ülkelerde toplumsal sağlığı korumak için projeler gerçekleştiriyor. Tüm kaynaklar; insanları virüse karşı daha iyi korumak, dezavantajlı nüfus gruplarını desteklemek ve bu krizin mümkün olan en düşük etkiyle atlatılmasına yardımcı olmak için kullanılıyor.

Bu kaynaklar 3 ana başlıkta toplanıyor;

  • CSIC araştırma ekibine destek:Virüsü anlamak ve aşının gelişimini hızlandırmak için devam etmekte olan farklı projeler için 5 milyon Euro bağışlandı.
  • Tıbbi malzeme alımı: Salgınla mücadeleye yardımcı olmak, sağlık personelini, ileri yaştaki vatandaşların bakım sorumluluğunu üstelenen çalışanları ve yüksek riskli gruplarla çalışmaya katılan herkesi korumak için tıbbi malzeme, kişisel koruyucu ekipman ve ventilatör satın alındı. Bu çerçevede acil tıbbi ünitelerinin ve saha hastanelerinin kurulumunun da desteklenmesi amaçlanıyor. Ayrıca COVID-19’u teşhis etmek için kullanılan testlerin yaygınlaştırılmasına da kapsayan tüm bu projeler için 20 milyon Euro ayrıldı.
  • Acil sağlık hizmetleri: İleri yaştaki vatandaşlar, sağlık çalışanları ve en savunmasız durumdaki insanlar gibi yüksek riskli grupların korunması, onlara ekonomik ve psikolojik destek verilmesi de odak noktaları arasında yer alıyor.

Fundación MAPFRE (MAPFRE Vakfı), koronavirüs ile mücadelede alınan aksiyonlar için bir almanak hazırladı. “Bir zorluk, bir umut” başlığıyla hazırlanan almanağa buradan ulaşabilirsiniz.
Türkiye’de COVID-19 ile İlgili Yapılanlar
Koronavirüs (COVID-19), ülke ve sınır tanımıyor bu yüzden dayanışma ve birlik olmanın önemini hep birlikte daha iyi görüyoruz. Bu doğrultuda Vakfımız, sadece İspanya’da değil faaliyet gösterdiği 27 ülkede salgınla mücadele kapsamında projeler gerçekleştiriyor.
Türkiye’de Fundación MAPFRE (MAPFRE Vakfı) desteğiyle, hayata geçirdiğimiz projelerden bazıları:

  • Darüşşafaka Konukevlerinde hayatını sürdüren ileri yaştaki 500 vatandaşımızın ve görevli sağlık ekiplerinin medikal ekipman ihtiyacı karşılandı.
  • Türkiye Sigorta Birliği aracılığıyla “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına bağışta bulunuldu.
  • Yerel bir üreticiye ürettirilen 40.000 adet siperlik, salgının merkezi olan İstanbul’daki çeşitli kamu hastanelerine bağışlandı.
  • Darülaceze Müdürlüğü, ANT Sanatçı Yaşamevi ve Dr. Beşir Akınal huzurevlerinde yaşayan 1000 kadar 65 yaş üstü vatandaşın ve huzurevi çalışanlarının; maske, önlük, dezenfektan, ventilatör gibi medikal ihtiyaçları karşılandı.

Bu küresel krizin en hızlı ve en sağlıklı şekilde ortadan kalkması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.