Ana menü

MAPFRE’nin Tarihçesi

Bizi arayın
icon-numero-telefono

0850 755 0 755

İspanya’da Doğan Dünya Devi
Ticari faaliyetlerine ilk olarak İspanya’da başlayan MAPFRE, bu ülkede gerçekleştirdiği üstün başarı ışığında, uluslararası ticari platformda da yoluna devam ederek, sigortacılık alanında bir dünya devi olma başarısını göstermiştir.
1933 MAPFRE, ilk kez bir Tarım Sigortaları Şirketi olarak kuruldu.

1944 Caja Nacional del Seguro Obligatorio de Enfermedad (Zorunlu Sağlık Sigortaları Milli Sandığı) ile bir anlaşma imzaladı.

1954 Eczacılık sektörüne yapılan büyük yatırımlardan dolayı iflasa yaklaştı.

1955 Ignacio Hernando de Larramendi Genel Müdür olarak atandı ve şirket tekrar yükselişe geçti. Sağlık Sigortaları alanında şirket faaliyetleri durduruldu.

1962 MAPFRE, tüm İspanya’daki finansal şirketler ağını yöneten Central de Obras y Créditos’ı satın aldı.

1966 İş Kazaları Sigortası devlet kontrolüne geçti. ACCIDENTES de TRABAJO (İş Kazaları) altında faaliyet gösteren MAPFRE MUTUALIDAD ve MAPFRE MUTUA PATRONAL şirketleri varlıklarını ayırarak iki farklı şirket haline getirildi.

1970 MAPFRE, ana şirket, mütüel şirket (oto sigortaları) olmak üzere, iki bağlı şirketi olan MAPFRE VIDA (bireysel sigortalar) ve MAPFRE INDUSTRIAL (diğer branşlar) ile bir sigorta grubu haline geldi.

1975 FUNDACIÓN MAPFRE (MAPFRE VAKFI) ve MAPFRE SERVICIOS de REASEGURO (MAPFRE Reasürans Hizmetleri) kuruldu.

1977 Yabancı yatırımları başlatmak amacıyla, Mundial de Inversiones devralınarak MAPFRE INTERNACIONAL’ın temelleri atıldı.

1981 Central de Inversión y Crédito (Yatırım ve Kredi Merkezi), CORPORACIÓN MAPFRE oldu.

1982 MAPFRE CAUCIÓN Y CRÉDITO kuruldu.

1983 MAPFRE sigorta şirketi olarak birinci sıraya yerleşti. MAPFRE GUANARTEME ve FUNDACIÓN GUANARTEME ve CENTRO DE INVESTIGACIÓN Y SEGURIDAD VIAL MAPFRE (Cesvi), bugün ki adı ile CESVIMAP kuruldu.

1984 SISTEMA MAPFRE oluşturuldu. Comisión de Defensa del Asegurado (Müşteri Koruma Komitesi) kuruldu.

1985 Mutualidad Agropecuaria, MAPFRE AGROPECUARIA olarak sisteme dahil edildi.

1988 MAPFRE RE, MAPFRE ASISTENCIA, MAPFRE INVERSIÓN ve MAPFRE VIDA PENSIONES kuruldu. MAPFRE VIDA, MAPFRE MEDICINA ve MAPFRE ESTUDIOS vakıfları kuruldu. MAPFRE ASISTENCIA’nın uluslararası yayılımı başladı.

1990 Julio Castelo, MAPFRE MUTUALIDAD’ın başkanı olarak atandı. BANCO MAPFRE faaliyetlerine başladı. MAPFRE SEGUROS GENERALES kuruldu. MAPFRE, Latin Amerika sigorta şirketleri arasında birinci sıraya yerleşti.

1998 CAJA MADRID ile ilk anlaşma imzalandı. MAPFRE INTERNACIONAL, MAPFRE AMERICA oldu ve MAPFRE AMERICA VIDA ve MAPFRE AMERICA CAUCIÓN Y CRÉDITO kuruldu.

2000 MAPFRE ve CAJA MADRID arasında stratejik birleşme imzalandı. MAPFRE MUTUALIDAD, MAPFRE AMERICA VIDA’yı satın aldı. “İyi Yönetim Uygulamaları” tanıtıldı.

2001 Jose Manuel Martínez, SISTEMA MAPFRE’nin yeni başkanı oldu. MAPFRE SEGUROS GENERALES, Grupo Finisterre’yi satın aldı.

2002 MAPFRE MULTICENTRO DEL AUTOMÓVIL, MAPFRE RENTING ve CLUB MAPFRE DEL AUTOMÓVIL kuruldu. İspanyol sigorta sektöründe MAPFRE VIDA birinci sıraya yerleşti. MAPFRE idari görevleri yeni yönetim ekibi tarafından teslim alındı.

2003 MAPFRE MUTUALIDAD ve MAPFRE AGROPECUARIA arasındaki birleşme onaylandı.

2004 MAPFRE’nin Birleşmiş Milletler Küresel Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı. QUAVITAE hisselerinin çoğunluğu satın alındı.

2005 MAPFRE yönetim yapılarını yeniledi. ENKEN SERVICIOS DE PREVENCIÓN (Önleme Hizmetleri) ve ENKEN ASISTENCIA SANITARIA (Sağlık Asistans) satın alındı. Viajesmapfre.com hayata geçirildi.

2006 MAPFRE, bütün aktivitelerini borsaya kote olan yeni MAPFRE S.A.’ya aktaracağı yeni yönetim yapısını onayladı.

2007 MAPFRE AUTOMÓVILES, MUTUA VALENCIANA AUTOMOVILISTA’yı bünyesine kattı. CAJA CASTILLA LA MANCHA, BANKINTER ve CAJA DUERO ile Hayat ve Emeklilik Sigortaları faaliyetlerini ortaklaşa geliştirme yönünde anlaşmalar yapıldı.

2008 MAPFRE Büyük Genel Kurulu CAJA MADRID ile olan stratejik birleşmenin yeniden düzenlenmesi teklifini onayladı. Ignacio Baeza Gómez, Miguel Blesa de la Parra, José Antonio Moral Santín ve Esteban Tejera Montalvo, MAPFRE SA Yönetim Kurulu Üyeleri olarak atandılar. 2008’de MAPFRE, net karını %23,2 oranında artırarak 900,7 milyon Euro’ya çıkardı.

1984 MAPFRE SEGUROS GENERALES Kolombiya kuruldu.

1986 Lizbon ve Milano’da CORPORACIÓN MAPFRE temsilcilik büroları açıldı. Portekiz’de MAPFRE CAUCIÓN y CRÉDITO, MAPFRE SEGUROS GENERALES ve MAPFRE VIDA genel acentelikleri kuruldu. MAPFRE ACONCAGUA (Arjantin) satın alındı. ACONCAGUA (Paraguay) ve EUROAMÉRICA (Şili) kuruldu.

1987 ITSEMAP PORTUGAL kuruldu.

1988 MAPLUX RE (Lüksemburg) kuruldu.

1989 MAPFRE RE, CIAR (Belçika)’a ortak oldu. CAJA REASEGURADORA (Şili), SEGUROS TEPEYAC (Meksika) ve GRUPO PRAICO (Porto Riko) satın alındı. VENEASISTENCIA (Venezüella), IBEROASISTENCIA (Arjantin) ve SUR ASISTENCIA (Şili) kuruldu.

1990 IBERO ASSISTENCIA (Portekiz) kuruldu.

1991 Londra’da bir MAPFRE RE temsilci ofisi kuruldu. IRELAND ASSIST (İrlanda), AFRIQE ASSISTANCE (Tunus), MAPFRE GARANTIAS Y CRÉDITO (Şili) kuruldu. REASEGURADORA HEMISFÉRICA (Kolombiya) satın alındı.

1992 CRUZ SEGURADORA (Brezilya) ve VERA CRUZ VIDA E PREVIDENCIA (Brezilya) satın alındı. BRASIL ASISTENCIA ve ANDI ASISTENCIA (Kolombiya) kuruldu.

1993 FEDERAL ASSIST (ABD) kuruldu.

1994 Londra’daki MAPFRE RE temsilci ofisi, şube statüsüne geçti. MAPFRE URUGUAY, FRANCE ASSIST (Fransa), EUROSOS ASSISTANCE SA (Yunanistan), FEDERAL ASSIST (Porto Riko) ve GULF ASSIST (Bahreyn) kuruldu. MAPFREPROGESS (Sicilya) ve Grupo Amstar (ABD) satın alındı.

1995 MAPFRE ASIAN (Filipinler) satın alındı. TURASSIST (Türkiye), ECUASISTENCIA (Ekvator), PERÚ ASISTENCIA ve CARIBE ASISTENCIA (Dominik Cumhuriyeti) kuruldu.

1996 LA SEGURIDAD (Venezuela) satın alındı. URUGUAY ASISTENCIA ve MAPFRE ACONCAGUA A.R.T. faaliyete geçti.

1997 Brüksel’de bir MAPFRE RE şubesi açıldı.  Atina’da MAPFRE RE temsilcilik ofisi kuruldu. ALL-MAP-ASSIST GMBH (Almanya), QUETZAL ASISTENCIA (Guatemala), PANAMÁ ASISTENCIA ve AFORE TEPEYAC (Meksika) faaliyete geçti. MAPFRE PERÚ (Peru) satın alındı.

1998 İngiltere ve Moskova’da, MAPFRE ASISTENCIA ve Filipinlerde IBEROASISTENCIA asistans ofisleri kuruldu. MAPFRE ACONCAGUA VIDA (Arjantin) ve COSTA RICA ASISTENCIA faaliyete geçti.

1999 LA CENTRO AMERICANA (El Salvador) satın alındı. MAPFRE COLOMBIA VIDA, MAPFRE SEGURADORA DE GARANTÍAS y CRÉDITO (Brezilya) ve CREDISEGURO (Kolombiya), BENELUX ASSIST SA (Belçika), ASISTENCIA BOLIVIANA, EL SALVADOR ASISTENCIA ve NICASSIST (Nikaragua) faaliyete geçti. Paraguay ve Honduras’ta MAPFRE ASISTENCIA şubeleri faaliyete geçti.

2000 CORPORACIÓN FINISTERRE (Peru) satın alındı. MAPFRE REINSURANCE CORPORATION (ABD) , MAPFRE CHILE VIDA, TEPEYAC ASESORES (Meksika) ve NORASSIST (Kanada) faaliyetlerine başladı.

2001 CREDIMAPFRE (Kolombiya) faaliyete başladı. CONSOLIDATED PROPERTY & CASUALTY (ABD) satın alındı.

2003 ROAD AMERICA MOTOR CLUB (ABD), NUOVI SERVIZI AUTO, İrlanda Sigorta Şirketi GENERAL SERVICES REINSURANCE ve Porto Riko’nun CANADA LIFE INSURANCE satın alındı.

2004 MAPFRE REINSURANCE CORPORATION’a Kanada’daki operasyonları başlatması yönünde yetki verdi.

2005 MIDDELESEA INSURANCE (Malta)’daki hisselerini artırdı. ABRAXAS (Büyük Britanya) devralındı ve Brezilya’daki Noxa Caixa Seguros e Previdencia’nın %21 hissesi satın alındı.

2006 MAPFRE ASISTENCIA Ürdün’de bir temsilcilik bürosu açtı, Canadian Roadside& Recovery Inc. satın alındı ve Çin’de seyahat asistans faaliyetlerini başlattı. Londra ve Paris’te MAPFRE EMPRESAS temsilcilik büroları açıldı.

2007 Türk Sigorta Şirketi GENEL SİGORTA’nın %80 hissesi ve REAL PARAGUAYA DE SEGUROS ve REAL URUGUAYA DE SEGUROS satın alındı. ABD’deki THE COMMERCE GROUP şirketinin alınmasıyla ilgili anlaşma ilan edildi. MAPFRE Grup Ekvator’da direkt sigortacılık faaliyetine başladı. MAPFRE ASISTENCIA Hindistan, Cezayir, Polonya ve Mısır’da faaliyet göstermeye başladı ve MAPFRE EMPRESAS, Almanya’nın Köln şehrinde bir temsilcilik bürosu açtı.

2008 MAPFRE RE, Brezilya’da bir şube kurdu. MAPFRE’nin tarihindeki en büyük yatırım olan ABD’deki THE COMMERCE GROUP’u satın alım işlemleri tamamlandı. Ekvator’da kurulu olan ATLAS’ın çoğunluk hisselerini satın aldı; MAPFRE Dubai’de bir asistans bağlı şirketi kurdu.

2009 MAPFRE nitelenebilir sonuçlarını 2,9 oranında artırarak 926, 8 Milyon Euro’ya yükseltti

2010 CAIXA CATALUNYA, CAIXA MANRESA ve CAIXA TARRAGONA ile bankasürans ve emeklilik iş kollarının gelişimi konusunda analaşma yapıldı. Grup çok uluslu bir şirket olarak süreçlerin daha etkin şekilde yönetilmesi için organizasyon yapısının tekrar yapılandırılacağını açıkladı. MAPFRE cirosunu %8,7 oranında artırarak 20,470 Milyon Euro’ya yükseltti ve net nitelenebilir sonuçlarını 933,5 Milyon Euro olarak açıkladı.

2011 Başkan José Manuel Martínez ve Başkan Yardımcısı Andrés Jiménez yıl sonunda emekli olacaklarını açıkladı. Bugün de hala Başkanlık görevini sürdüren Antonio Huertas göreve tayin edildi. MAPFRE’nin net sonuçları 963 Milyon Euro olarak açıklandı.

2012 BANKITER ile ticari, sağlık, Burial, Payment Protection alanlarının ortaklaşa geliştirilmesi için anlaşma sağlandı.
Antonio Huertas başkanlık görevine başladı.
MAPFRE’nin cirosu 25 Milyar Euro’yu aştı.