Ana menü
trafik-sigortasi-prim-iadeleri-nasil-alinir

Anasayfa > Oto Yararli Bilgiler > Trafik Sigortası Prim İadeleri Nasıl Alınır?

Trafik Sigortası Prim İadeleri Nasıl Alınır?

Trafik Sigortası Prim İadeleri Nasıl Alınır?

Sigorta şirketlerinin trafik sigortalarından aldıkları fazla primleri iade etmelerini kapsayan süreç araç sahiplerinin önemli bir bölümünü ilgilendiriyor. Peki trafik sigortası prim iadeleri neden yapılıyor, kimleri kapsıyor, nasıl ve ne zaman alınabiliyor? İşte cevapları…

2014’ün Haziran ayı ile 2015’in Eylül ayı arasındaki 15 aylık dönemi kapsayan trafik sigortası prim iadeleri, sigorta şirketleri tarafından trafik sigortası sahiplerine aktarılmaya devam ediyor. 31 Temmuz 2016 tarihinden itibaren duyurulmaya başlanan uygulama, özellikle hasarsızlık indirimine sahip olan trafik sigortası sahiplerini ilgilendiriyor.

Trafik Sigortası Prim İadesinden Kimler Yararlanacak?

Trafik sigortası prim iadelerinden; 2014 Haziran ayı ile 2015 Eylül ayı arasında yeni araç satın almış ancak ilk kez araç sahibi olmayanlar yararlanabiliyor. Uygulama çoğunlukla araç sahibi olan fakat bu dönemden önce aracını satarak ilgili tarihler arasında yeni bir araç almış olanları kapsıyor. Ek olarak yeni bir araç almamış ancak hasarsızlık indirimi olmasına rağmen bu dönemde yüksek prim ödemiş olanlar da yine uygulama dahilinde değerlendiriliyorlar.

Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Yapılacak?

Sigorta şirketleri, prim iadesi hakkına sahip olan müşterilerini tespit ederek TC kimlik numaraları ile beraber hem kendi internet siteleri üzerinden hem de Sigorta Bilgi Merkezi’nin internet sitesi üzerinden yayınlıyorlar. Böylece iade hakkınız olup, olmadığını sigorta şirketinizden ya da SBM’den öğrenebiliyorsunuz. İlgili ücret ise herhangi bir sigorta acentesine veya farklı bir aracıya değil; direkt olarak müşterinin banka hesap numarasına ya da kredi kartına aktarılıyor.

Trafik Sigortası Prim İadesi Neden Yapılıyor, Ne Kadar Sürecek?

Sigorta şirketleri, 2014 yılına kadar aracını satmış ve yaklaşık 2-3 yıl boyunca trafiğe çıkmamış olanların hasar kayıtlarını tutmadıkları için bu konuyla ilgili geçmişe yönelik bir işlem yapılmıyordu. Haliyle trafik sigortası satan firmalar bu dönemde tekrar araç sahibi olanlara ilk kez araç alanların dahil olduğu ve trafik sigortasına giriş kademesi olarak bilinen 4. kademeden poliçe kesiyorlardı. Yürürlüğe konan mevcut uygulama sayesinde bu durumu yaşayanların hakkı iade edilmiş oluyor.

Trafik sigortası iade primleri 31 Temmuz 2016 tarihinden başlayarak toplamda 2 yıl boyunca devam edecek. Eğer iade hakkı doğan poliçe sahipleri arasında yer alıyorsanız bu zaman zarfında iade talebinde bulunabilirsiniz.

Trafiğe Güvenle Çıkmak İçin Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırın!

Kara yolu ulaşımında can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından büyük öneme sahip olan zorunlu trafik sigortası, yaşanabilecek herhangi bir sorunda karşı tarafla birlikte sizin de mağdur olmanızı engellediği için trafiğe çıkmadan önce kesinlikle trafik sigortanızı yaptırın.

Trafik Sigortaları Prim İadesi Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortaları Prim İadesi Nasıl Yapılır?

Sigorta şirketlerinin trafik sigortalarından aldıkları fazla primleri iade etmelerini kapsayan süreç araç sahiplerinin önemli bir bölümünü ilgilendiriyor. Peki trafik sigortası prim iadeleri neden yapılıyor, kimleri kapsıyor, nasıl ve ne zaman alınabiliyor? İşte cevapları.

daha fazla bilgi edinin
Oto sigortanızdaki vazgeçilmez 10 teminat

Oto sigortanızdaki vazgeçilmez 10 teminat

Tüm risklere karşı sigorta poliçeleri, muafiyetleri olan, olmayan… Günümüzde oto sigorta teklifleri çok geniştir, bu durum her otomobil türü ve sürücü profiline göre en iyi sigortayı bulmak için uygundur. Bununla birlikte bunlardan hangileri hiçbir zaman vazgeçilmemesi gereken teminatlardır? Oto sigortanda vazgeçilmez olan 10 teminat vardır ancak bunları bilmek ve bunlara önem vermek gerekmektedir.

daha fazla bilgi edinin